آغاز به‌کار نمایشگاه «جهانی در نصف جهان» با محور معرفی مجموعه تاریخی و فرهنگی تخت فولاد اصفهان


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۹/۵ - ۱۶:۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۹/۱۱ - ۱۶:۳۹:۲۴
آغاز به‌کار نمایشگاه «جهانی در نصف جهان» با محور معرفی مجموعه تاریخی و فرهنگی تخت فولاد اصفهان
اولین نمایشگاه تاریخ محلیِ موزه کتاب و میراث مستند ایران، با محور معرفی مجموعه تاریخی و فرهنگی تخت فولاد اصفهان، با عنوان «جهانی در نصف جهان»، صبح دوشنبه 5 آذر گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ابتدا «اشرف بروجردی»، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران سخن گفت. او زنده نگه داشتن میراث این سرزمین راغ مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: حدیثی از امیرمومنان نقل شده که می فرمایند: «النَّاسِ نِیَامٌ فَإِذَا مَاتُوا» یعنی مردم در خوابند و زمانی که از دنیا رفتند بیدار می‌شوند و «تخت فولاد» دنیای مُردگان است و جایی که ارزشمندترین شخصیت های این سرزمین در آن مدفون و در خاک آن محفوظ هستند و می تواند گنجینه ای اثرگذار  برای نسل آینده باشد و حتی منشا اثر باشد. این مقابر به ما یادآور می شود که باید برای حفظ میراث ماندگار این سرزمین ازجمله مزار دفن‌شدگان تخت فولاد تلاش کرد. اینجا سخن از تاریخ‌نگاری نیست، بلکه نگاه به تاریخ است که باید از آن عبرت گرفت و حواس مارا به زندگی فردی و اجتماعی‌مان جمع کند  تا به خطا نرویم.

او ادامه داد: خوشبختانه اصفهان در حفظ مواریث کهن ایران پیشتاز بوده زیرا مهم است که هم دریافت معنوی و هم فهم تاریخ داشته باشیم. قبرستان وادی‌السلام در نجف که گفته می شود مدفن 70 پیامبر ازجمله حضرت نوح است قبرستانی مخروبه است که هیچ توجهی به آن نمی شود اما تخت فولاد مورد ارج قرار گرفته و مردم فرهیخته اصفهان در حفظ این میراث کوشیده اند. همچنین غنای دیرینه و سابقه این سرزمین و مفاخر نقش‌آفرین آن را مردم اصفهان از گذشته به امروز آورده اند.   

در ادامه، «قدرت‌الله نوروزي»، شهردار اصفهان صحبت کرد و پس از متذکر شدن یکم آذر به نام روز نکوداشت اصفهان، گفت: اصفهان با کاخ‌هایی چون چهلستون، مساجدی چون امام و شیخ لطف‌الله، معابری چون چهارباغ و مقابری چون تخت فولاد شناخته می شود که بعضا حتی در دنیا نظیر ندارد. اگرچه قبرستان‌های وادی‌السلام در نجف اشرف، دارالسلام در دمشق و بقیع در مدینه منوره اهمیت بسیار دارند اما تک‌بُعدی هستند اما تخت فولاد در اصفهان چندبُعدی است.

او ادامه داد: در این قبرستان، فقیه، مجتهد، فیلسوف، پزشک، ریاضیدان، منجم، موسیقیدان و شاعر و البته شهدای بسیاری آرمیده اند که همه افتخار ایران هستند که در این قبرستانِ 77 هکتاری به خاک سپرده شده اند و حتی زنان آزاده ای چون بانو مجتهده امین و بی بی مریم بختیاری مدفون هستند.

او اضافه کرد: تخت فولاد مأمن آگاهی‌بخشی و هدایت‌گری است و راوی آن خودش است اما مرگ‌گریز و مرگ‌هراس نیست و زندگی را معنا می بخشد. تخت فولاد مصداق واقی شدن انسان است و اصفهان را شهری هنری و انسان‌دوست می شناساند. جایی که حتی دانشجویان هنر هم به آنجا می آیند چون آن را نشانه ای از هنر ایرانی می دانند. باید تخت فولاد مرکز گردشگری مذهبی شناخته شود و در کنار حرم امام رضا و حضرت معصومه و حضرت شاهچراغ لحاظ شود تا رونق بگیرد.

سخنران بعد، «مهدی جمالی‌نژاد»، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزير کشور و رئيس سازمان شهرداری‌ها و دهياری‌های کشور بود. او در سخنان کوتاه خود، به تفاهنامه امضاشده میان سازمان متبوع خود و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سال 1393 اشاره کرد و بیان داشت: در این مدت، 298 کارتُن از اسناد سازمان شهرداری‌ها و دهياری‌های کشور تحویل آرشیو ملی ایران شده است که امید است این همکاری ها تداوم یابد.

در این برنامه، «اسفندیار معتمدی»، پژوهشگر تاریخ و اصفهان‌پژوه نیز سخن گفت. 

همچنین، مجموعه چهار جلدی دانشنامه تخت فولاد اصفهان به رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران هدیه شد. بعد، از شش جلد کتاب داستان کوتاه مشاهیر اصفهان با عناوین بانو امین، صمصام، آخوند کاشی، علامه سیدمحمدباقر درچه‌ای، آیت‌الله زند کرمانی و آیت‌الله اشرفی اصفهانی رونمایی شد و در پایان، نمایشگاه «جهانی در نصف جهان» نیز گشایش یافت.

گفتنی است نمایشگاه معرفی مجموعه تاریخی و فرهنگی تخت فولاد اصفهان، تا چهارشنبه 14 آذر از ساعت 8 تا 16 به نشانی بزرگراه حقانی(غرب به شرق)، بلوار کتابخانه ملی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، موزه کتاب و میراث مستند ایران پذیرای علاقه‌مندان است.