دکتر صلاحی: آرشیو وب ملی، نشان دهنده هویت یک ملت است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۲/۱ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۶:۲۰:۵۳
دکتر صلاحی: آرشیو وب ملی، نشان دهنده هویت یک ملت است
دكتر اسحق صلاحي در مراسم افتتاحيه نخستين كنفرانس ملي مديريت منابع اطلاعاتي وب، آرشيو ملي را طرحي بزرگ و چندجانبه دانست و آن را دربرگيرنده هويت يك ملت ناميد.
دكتر اسحق صلاحي در مراسم افتتاحيه نخستين كنفرانس ملي مديريت منابع اطلاعاتي وب، آرشيو ملي را طرحي بزرگ و چندجانبه دانست و آن را دربرگيرنده هويت يك ملت ناميد.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي جمهوري اسلامي ايران، در اين كنفرانس كه كه امروز چهارشنبه 2 اسفند ماه در سالن همايش هاي سازمان برگزار شد، دكتر صلاحي گفت: وب موجودي فرهنگي و داراي شناسنامه است و نگرش هاي مختلفي در آن به منصه ظهور رسيده است. براي مثال دو ديدگاه ديني و اسلامي و سكولار را مي توان در وب جست و جو و پيدا كرد. بايد ببينيم كه ما در كدام طرف هستيم و كدام ديدگاه را توليد مي كنيم. در واقع ما به عنوان انساني مسلمان و ايراني بايد محتواهايي داشته باشيم كه با ارزش هاي ما سازگار باشد و بايد بتوانيم آنها را آرشيو و نگهداري كنيم تا نسل آينده و پژوهشگران آينده بتوانند از آن بهره خوبي ببرند و درباره ما قضاوت مناسبي داشته باشند.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ادامه داد: امروز چه بخواهيم يا نخواهيم تحت تأثير فضاي وب هستيم و انديشه انسان زماني خاصيت پيدا مي كند كه ماندگار باشد و ابزار آن نگهداري انديشه است. وي در بخش ديگري از سخنان خود با تأكيد بر تغيير پارادايم حوزه معرفتي با آمدن وب به زندگي انسان افزود: اكنون تغيير در حوزه معرفتي همه مرزها را شكافته و ما درگير مباحثي هستيم كه اگر نتوانيم آن را مديريت كنيم، دچار مشكل خواهيم شد.
دكتر صلاحي ادامه داد: امروز در وب مشكلات مختلفي وجود دارد و ممكن است تغيير در پشتيباني سخت افزار و نرم افزار مشكلاتي ايجاد كند. همچنين در زمينه حضور بدافزارها و هكرها نيز بايد هوشيار بود تا ميراث وب نابود نشود. همه مباحث ياد شده ضرورت ايجاد آرشيو وب را به ما متذكر مي شود و سازمان اسناد و كتابخانه ملي، اين كار را يكي از وظايف ذاتي خود مي داند.
صلاحي در ادامه با اشاره به عمر ايجاد آرشيو وب در جهان تصريح كرد: تقريباً 10 سال دير آرشيو وب را ايجاد كرده ايم و به فكر آن افتاده ايم كه البته شروع آن در اين زمان نيز غنيمتي است.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در پايان با قدرداني از كساني كه برگزاري نخستين كنفرانس ملي مديريت منابع اطلاعاتي وب ايران را باعث شدند، تشكر كرد و ابراز اميدواري نمود تا هر چه سريعتر برنامه امكان سنجي و پايلوت آرشيو وب كه هم اكنون اجرا شده است در سال 1392، نهايي شود.
گفتني است بعدازظهر نيز اين همايش در قالب نشست هاي تخصصي با حضور استادان و ارائه دهندگان مقاله ادامه مي يابد و به شركت كنندگان در اين همايش نيز گواهي حضور داده خواهد شد.