توسط یک استاد تاریخ مطرح شد؛

معرفی «تاریخ تمدن ویل دورانت» و «مقدمه ابن خلدون» در پویش «کتابخوانی ملی»


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۱۲:۴۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ - ۱۲:۴۶:۲۱
معرفی «تاریخ تمدن ویل دورانت» و «مقدمه ابن خلدون» در پویش «کتابخوانی ملی»
سید احمدرضا خضری، استاد تمام تاریخ و تمدن اسلامی و پژوهشگر برتر حوزه بین الملل، با حضور در پویش «کتابخوانی ملی»، کتاب‌های تاریخی و از جمله کتاب «تاریخ تمدن» ویل دورانت و «مقدمه ابن خلدون» را برای مطالعه پیشنهاد کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، سید احمدرضا خضری، استاد تاریخ و تمدن اسلامی و پژوهشگر برتر حوزه بین الملل با حضور در پویش «کتابخوانی ملی» گفت: ادبیات کلاسیک ایران که از ستون‌های مهم فرهنگ این کشور است و مطالعه این آثار به اعتقاد بنده واجب است. بنابراین پیشنهاد می کنم دیوان حافظ، کلیات سعدی، مثنوی معنوی و خمسه نظامی را به‌عنوان گنجینه‌های گرانقدر و ارزشمند فرهنگی مطالعه کنیم.

وی ادامه داد: پس از این آثار کلاسیک ادبی، به نظر من یکی از مهمترین کتاب‌های خواندنی در حوزه تاریخ که هیچ‌گاه کهنه نمی‌شود، اثری با عنوان «مقدمه ابن خلدون» است. ابن خلدون یکی از بزرگترین متفکران و اندیشمندان تاریخ و فرهنگ اسلامی است که کتابی مهم در حوزه تاریخ با عنوان «العبر» دارد. مقدمه‌ای که او بر این کتاب نوشته است اما اهمیتی بسیار بیشتر از اصل کتاب داشته و باعث شهرت و اعتبار علمی او شده است.

خضری تصریح کرد: این مقدمه بسیار گران‌سنگ و البته مفصل است، که امروز به صورت جداگانه از کتاب العبر، چاپ و منتشر می‌شود. ترجمه فارسی این اثر نیز در 2 جلد منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان قرار دارد.

وی ادامه داد: کتاب دیگری که قصد دارم در پویش «کتابخوانی ملی» معرفی کنم، اثری در حوزه تاریخ تمدن است. این کتاب «تاریخ تمدن» نوشته ویل و آریل دورانت نام دارد که از مشهورترین آثار نوشته شده در حوزه تاریخ تمدن است. ویل دورانت فیلسوف و اندیشمند ارزشمندی است که این کتاب در 11 جلد و 13 مجلد به زبان انگلیسی تهیه و نوشته شده است.

استاد تاریخ و تمدن اسلامی و پژوهشگر برتر حوزه بین الملل خاطرنشان کرد: هر جلد این کتاب به عنوان یک دوره‌ای از دوره‌های مهم تمدنی بشری نامگذاری شده است و از جلد نخست با عنوان مشرق زمین گهواره تمدن تا آخرین جلد با عنوان عصر ناپلئون تداوم پیدا کرده است. ویل دورانت قصد داشت این دوره‌ها را ادامه دهد تا زمان معاصر خود ادامه دهد که او و همسرش، آریل دورانت، در فاصله زمانی کمی به‌ناگهان درگذشتند و این کار نیمه‌کاره ماند.

خضری در ادامه به معرفی کتاب دیگری پرداخت و گفت: کتاب «فرهنگ ایرانی پیش از اسلام و آثار آن در تمدن اسلام و ادبیات عربی» از استاد فقید و برجسته دانشگاه تهران، دکتر محمد محمدی اثر دیگری است که مایلم معرفی کنم. ایشان در دوران حیات خود، آثار ارزشمند فراوانی را به جا گذاشتند که علاوه بر این کتاب می‌توان به دوره شش جلدی «تاریخ و فرهنگ ایران در دوران انتقال از عصر ساسانی به عصر اسلامی» هم اشاره کرد.

پایان مطلب//