30 اردیبهشت، سالروز گشایش کاخ موزه صاحبقرانیه

مقدمه

صاحبقرانیه نام کاخی تاریخی در شمال شهر تهران است که در باغ تاریخی نیاوران قرار دارد. این قصر در سال ۱۲۶۷ق. توسط ناصرالدین‌شاه قاجار جهت اقامت ییلاقی ساخته شده است.

 صاحبقران به پادشاه عادل، بزرگ، جهانگیر و همچنین به فردی که به هر دلیلی بهتر و برتر از هم مسلکان خود و در حرفه خود بهترین است، گفته می‌شود. همچنین، در گذشته هر دورة سی ساله را یک قران می‌نامیدند و پادشاهی كه بیش از سی سال سلطنت كرده بود صاحبقران نامیده می‌‌شد. دلیل اینکه نام این کاخ، صاحبقرانیه انتخاب شده، این است که ناصرالدین‌شاه در سی و یکمین سال حکومتش خود را صاحبقران ناميد.

معماری ساختمان کاخ، سفید رنگ با سقف شیروانی سبز رنگ زمردین است. در این بنا از هنرها و تزئیناتی مثل آینه‌کاری و شیشه‌های رنگی استفاده شده است و هنرمندانی زبردست گچبری‌های منحصر بفردی را در آن ساخته‌اند و به طور کلی معماری ایرانی را به خوبی می‌توان در جای جای آن دید.

کاخ از چندین بخش مختلف تشکیل شده است، اما در همه جای آن می‌توان تابلوهای نقاشی بسیار بزرگی را دید که روی بعضی از آن‌ها تصاویری از شاهان قاجاری و منظره‌هایی مختلف مانند کوه شمیران و ... وجود دارد.

یکی از زیباترین بخش‌های صاحبقرانیه، تالار آینه است که به نام تالار جهان‌نما هم شناخته می‌شود. تزیینات آینه‌کاری روی دیوارهای آن، دیدنی است و از طرف دیگر عظمت و بزرگی این بخش از کاخ، مثال زدنی. در این تالار آثار نفیس بسیار زیادی به چشم می‌خورد که از میان آن‌ها می‌توان به فرش‌های نفیس، مبل‌های گران‌قیمت، لوسترها، انواع گلدان‌های دست‌ساز از کشورهای فرانسه، آلمان، ژاپن و چین اشاره کرد. اسطرلاب، چندین سپر طلاکوب، ساعت رومیزی و بسیاری از وسایل و اشیای گران‌قیمت دیگر نیز در همین بخش قرار دارند. در بخش‌های شمالی و جنوبی تالار، پنجره‌هایی وجود دارد که از آن‌ها می‌توان کوه‌های شمیران را دید. از این تالار معمولا به عنوان جایی برای ضیافت‌ها و دیدارهای رسمی استفاده می‌شده است و البته که یکی از مهم‌ترین رخدادهای تاریخی در همین تالار رقم خورده است، اتفاقی به نام امضای فرمان مشروطیت که توسط مظفر الدین‌شاه انجام شد.

کاخ صاحبقرانیه در سال 1374ش. بازسازی و مرمت و در 30 ارديبهشت‌ماه 1377 به عنوان موزه افتتاح شد.

30 اردیبهشت، سالروز گشایش کاخ موزه صاحبقرانیه است، به همین مناسبت اداره‌کل خدمات آرشیوی (اداره ارتباطات آرشیوی)، نمایشگاهی مجازی شامل 11 عنوان، با معرفی 11 برگ سند آماده‌سازی و در وبگاه سازمان تقدیم علاقه‌مندان کرده است.

مکاتبه شرکت سهامی تزئین با شرکت هواپیمایی ملی ایران در خصوص حمل و نقل اجناس مربوط به کاخ صاحبقرانیه از فرانسه

  • شماره : ۳ -۶۵۲۹ - ۲۳۰
  • تاریخ : ۶ آبان ۱۳۴۶ش.