14 بهمن 1320، سالروز تصویب اساسنامه کلاس کمک مهندسی جنگل

مقدمه

اولین تشکیلات رسمی با هدف مدیریت منابع طبیعی و جنگل در سال 1296ش.، در وزارت فوائد عامه تأسیس شد. قبل از آن، حکومت­ توجه چندانی به جنگل و اهمیت آن نداشت. در این سال بر اساس تصویب­نامه هیئت‌وزیران، ساختار وزارت فلاحت، تجارت و فوائد عامه به یک دائره وزارتی، اداره کابینه و پرسنل و دو اداره کل فوائد عامه و فلاحت تبدیل و اداره ­کل فلاحت نیز به سه شعبه تجارت، فلاحت و جنگل تقسیم شد.

با این تصویب­نامه مدیریت جنگل،­ صاحب اداره­ای مستقل گردید و  نخستین اقدامش تمرکز بر روی نقشه‌برداری از جنگل­‌های کشور بود. از طرفی، ساختار یاد شده با استخدام «هانس شریکر»، مستشار اتریشی، و مهندس آلمانی، «فندم هاگن»، برنامه­‌ریزی برای مدیریت جنگل‌­ها را آغاز کرد.

با همکاری دو مستشار آلمانی و اتریشی، اقدامات مؤثری برای حفاظت از جنگل‌­ها صورت گرفت و ادامه حضور آن‌ها در ایران به برگزاری کلاس­‌های آموزش جنگلبانی در سال 1309 منجر شد. تا آن تاریخ، نیروی انسانی آگاه و آشنا به امور جنگلبانی در کشور وجود نداشت. دوره­های یاد شده نخستین دورة آموزش جنگلبانی کشور بود که با حضور 40 نفر داوطلب به مدت شش ماه در «شیرگاه» سوادکوه برگزار شد و دولت کلیه هزینه‌­های آموزشی و معیشتی را برعهده گرفت.

پس از آن جنگلبانی در کشور دچار مشکلاتی شد و در برهه­ای به دلیل نفوذ مالکان جنگل‌­های خصوصی و نارضایتی آنان جنگلبانی منحل شد. متأثر از انحلال اداره جنگل، هیچ فعالیت­ آموزشی جنگلبانی نیز مشاهده  نشد.

در سال 1321 ادارة جنگلبانی به اداره­‌ کل جنگل­ها تبدیل شد و نخستین قانون جنگل در کشور به تصویب رسید. در این دوره، اداره­ کل جنگل‌­ها برای اجرای امور خود نیازمند کادر فنی و مجرب شد. به همین منظور هیئت دولت موافقت خود را با آموزش جنگلبان در کشور اعلام و شورایعالی فرهنگ اساسنامه برگزاری دو دوره کلاس کمک مهندسی جنگل و یک دوره کلاس جنگلبانی را در 4 بهمن 1320 تصویب کرد. پس از آن اداره­کل جنگل­ها توانست دوره­های آموزشی خود را با حضور دارندگان گواهینامه رسمی دبیرستان آغاز کند. داوطلبان در این دوره با دروس جنگل­‌شناسی، جنگل‌داری، حمایت جنگل، چوب­شناسی، صنایع چوب، گیاه‌­شناسی، جنگل‌کاری، اندازه­‌گیری و آمار جنگل، نقشه‌­برداری، ساختمان‌های جنگلی و قوانین و آیین‌نامه‌ها آشنا می­شدند.

طبق اساسنامه، ارزش گواهینامه کمک مهندسی جنگل، معادل دوره کامل متوسطه بود و دارندگان آن می­‌توانستند با خدمت دو سال تمام در وزارت کشاورزی حق ورود به دانشکده کشاورزی را بدست بیاورند. نیروهای آموزش دیده و آشنا به امور جنگلبانی برای خدمت و تقویت کادر مناطق جنگلبانی به شمال کشور اعزام می‌شدند.

14 بهمن 1320، سالروز تصویب اساسنامه کلاس کمک مهندسی جنگل است. به‌همین مناسبت، اداره­‌کل خدمات آرشیوی(گروه ارتباطات آرشیوی)  نمایشگاهی مجازی، شامل 9 عنوان با معرفی 17 برگ سند را آماده‌سازی و در وبگاه سازمان  تقدیم علاقه­‌مندان کرده است.

مخالفت وزیر دارایی با درخواست وزیر کشاورزی برای پرداخت کمک هزینة تحصیلی به دانشجویان کلاس‌های کمک مهندسی جنگل، با توجه به اساسنامة مصوب

  • شماره : ۳۳۷۲۳-۲۴۰
  • تاریخ : ۱۳۳۸/۰۷/۰۶