12 بهمن، سالروز ورود امام خمینی(س) به میهن

مقدمه

 صبح روز پنجشنبه 12 بهمن 1357، امام خمینی (س) با یک هواپیمای اختصاصی «ایرفرانس» در حالی‌که صدها خبرنگار و فیلم‌بردار خارجی ایشان را همراهی می‌کردند وارد تهران شدند. با ورود امام به سالن فرودگاه، فریاد «الله اکبر» سالن را به لزره درآورد. مستقبلین با خواندن سرود «خمینی ای امام» اشک‌های مشتاقان را بر گونه‌هایشان جاری کردند. کثرت جمعیتی که برای استقبال در خیابان‌های مسیر تا بهشت زهرا اجتماع کرده بودند در تاریخ ایران بی‌­سابقه بود. عده کثیری هم که در مراسم استقبال شرکت نکرده بودند در خانه­‌های خود پای تلویزیون نشسته و مراسم را تماشا می‌کردند که ناگهان برنامه قطع و سرود شاهنشاهی با تصویر شاه پخش گردید. این جریان، که نتیجه درگیری در ایستگاه فرستنده مرکزی تلویزیون بین نظامیان و کارکنان پخش بود جمعیت بیشتری را به خیابان‌ها کشاند.

 امام پس از ایراد سخنان کوتاهی در فرودگاه، که موضع ایشان را در مخالفت با رژیم سلطنت و شخص محمدرضاشاه، که از او به عنوان «خائن اصلی» نام برد، روشن می‌­ساخت قسمتی از مسیر را با اتومبیل طی کرده و سپس با بالگرد، عازم بهشت زهرا شدند.

امام خمینی در سخنرانی تاریخی خود در بهشت زهرا، جای هیچگونه مذاکره و آشتی با رژیم سلطنتی و دولت منصوب شاه را باقی نگذاشت و جملاتی از این نطق که عنوان درشت روزنامه‌های آن روز را تشکیل می‌داد این بود که « من دولت تعیین می‌کنم. من توی دهن این دولت می‌زنم. من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم...». امام در سخنانش اساس سلطنت پهلوی را باطل و غیرقانونی اعلام و تأکید کردند که مجلس مؤسسانی که رضاشاه را به سلطنت برگزید با زور سر نیزه تشکیل شده و غیر قانونی بوده است و به تبع آن سلطنت محمدرضا­شاه هم باطل و غیر قانونی است.

 امام خمینی، در جواب بختیار که گفته بود یک مملکت دو دولت نمی‌تواند داشته باشد، اظهار داشتند این حرف صحیح است، یک مملکت دو دولت نمی‌تواند داشته باشد «لکن دولت غیر قانونی باید برود. تو غیر قانونی هستی. دولتی که ما تعیین می­کنیم متکی به آرای ملت است. متکی به حکم خداست. تو باید یا خدا را انکار کنی یا ملت را ...» یک قسمت مهم و حساس از سخنان امام، خطاب به ارتش و فرماندهان ارتش بود و از آن جمله اینکه «ما می‌خواهیم ارتش مستقل باشد... ما می‌خواهیم ارتش مطیع مستشاران آمریکائی و اجنبی نباشد. آقای ارتشبد، آقای سرلشکر تو نمی­خواهی مستقل باشی؟ می­خواهی نوکر باشی؟». ایشان هم‌چنین از قشرهائی که از ارتش به ملت پیوسته­‌اند تشکر کردند و اعلام داشتند که ملت باقیمانده ارتشیان را نیز که به ملت متصل شوند با آغوش باز خواهند پذیرفت.

12 بهمن 1357، سالروز ورود امام خمینی(س) به میهن است؛ به ‌همین مناسبت، اداره­کل خدمات آرشیوی(گروه ارتباطات آرشیوی) نمایشگاهی مجازی، شامل 22عنوان با معرفی 22 قطعه عکس را آماده‌سازی و در وبگاه سازمان  تقدیم علاقه­‌مندان کرده است.

منابع:

1-محمود طلوعی، صد روز آخر(13 آبان-22 بهمن 1357)، اسراری از وقایع روزهای سرنوشت سازی که به سقوط دودمان پهلوی انجامید، تهران: نشر علم، 1377، صص277-275

2-هفت هزار روز تاریخ ایران و انقلاب اسلامی، پدیدآورنده: بخش خاطرات بنیاد تاریخ، زیر نظر غلامرضا کرباسچی، [تهران]: بنیاد تاریخ انقلاب اسلامی، 1371، ص 1117

 

اجتماع مردم در فرودگاه مهرآباد برای استقبال از امام خمينی(ره)

  • شماره : ۱۳۳۲۳-۲۵
  • تاریخ : ۱۲/۱۱/۱۳۵۷ش.