9 اکتبر (18 مهر)، روز جهانی پست

مقدمه


ایرانیان نخستین ملتی بودند که در زمان سلسله هخامنشی، تشکیلات منظم پستی به نام «چاپار» را تأسیس کردند. چاپارخانه ها در واقع، مشهورترین و حساس ترین تشکیلات اداری هخامنشیان بود که گروه چابک سواران به وسیله اسب های تندرو و طی مسافت های طولانی، ارتباط دائمی را بین مرکز و ایالات برقرار می کردند. 
شکل جدید پست ایران در سال 1267ق.، زمان ناصرالدین شاه قاجار؛ در ادامه اصلاحات  امیرکبیر ایجاد و چاپارخانه‌ها در تمام نقاط کشور مکاتبات عمومی را پذیرفته و به مقصد می‌رساندند. اما، تشکیلات رسمی پست به معنای واقعی و امروزی آن از سال ۱۲۹۲ق. به وسیله میرزاعلی‌خان امین الدوله، نخستین وزیر پست، با همکاری «گوستاو فون ریدرر اتریشی»، با عنوان پست‌خانه ایران تأسیس و شروع به‌کار کرد. در سال 1288ش. وزارت پست تشکیلاتی نو یافت و با اضافه شدن اداره‌ تلگراف به آن، وزارت پست و تلگراف تشکیل شد، و در ادامه اواخر سال 1308ش. با خرید سهام شرکت تلفن، وزارت جدید پست و تلگراف و تلفن ایجاد شد. 
«اتحادیه پست بین الملل»  در سال ۱۸۷۴م. به منظور تبادل سریع و راحت تر مرسولات پستی در سطح جهانی با مشارکت و توافق ۲۲ کشور اروپایی و امریکایی در شهر «برن» سوئیس تاسیس شد. امضاکنندگان براساس توافق به عمل آمده، قلمرو پستی را تشکیل دادند که آزادی ترانزیت برای مبادله متقابل مراسلات در سراسر قلمرو اتحادیه را تأمین و تضمین می‌‏کرد. نام این اتحادیه پس از چهار سال، با پیوستن کشورهای دیگر به «اتحادیه جهانی پست»، تغییر کرد. ایران نیز در سال ۱۸۷۷م./ 1294ق. به‏عنوان بیست و نهمین عضو، به آن اتحادیه پیوست.
درسال ۱۹۶۹م.، کنگره این اتحادیه در «توکیو»، طی قطع‏نامه پایانی خود، روز 9 اکتبر هر سال را به‏عنوان روز جهانی پست تعیین کرد، از سال ۱۹۷۰م، در این روز، اداره‏های پست سراسر جهان، برای تشریح نقش و کارکرد پست در زندگی بشریت اقدامات گسترده اطلاعاتی و تبلیغاتی انجام می دهند.
اداره‌کل خدمات آرشیوی (گروه ارتباطات آرشیوی) به مناسبت 9 اکتبر(18 مهر) روز جهانی پست، نمایشگاهی مجازی، شامل 20 عنوان با معرفی 29 برگ سند را آماده سازی و در وبگاه سازمان به علاقه‌مندان تقدیم نموده است. 

مکاتبه رئیس اداره پست، کامیل مولیتر با مسیو برناردی مفتش پست در مورد چگونگی کنترات خط قزوین – زنجان

  • شماره : ۲۹۰۹-۲۱۰
  • تاریخ : ۱۲۹۵/۰۱/۲۰