12 بهمن، نمایشگاه مجازی امام خمینی (ره) در مدرسه علوی

مقدمه

در جریان پیروزی انقلاب اسلامی، برخی مكان‌ها از جمله مدرسه علوی نقش مهمی داشتند. این مدرسه در سال ۱۳۳۵ش. توسط علی اصغر کرباسچیان، با مشارکت هادی مقدس تهرانی و رضا روزبه و همچنین با حمایت جمعی از روحانیان حوزه علمیه قم و پشتیبانی مالی گروهی از کسبه بازار تهران تأسیس شد.
   با اوج‌گیری مبارزات ملت ایران و بازگشت امام خمینی(ره) به میهن در 12 بهمن 1357، نخست مدرسه رفاه به‌ عنوان‌ محل‌ اقامت‌ و دیدارهای‌ ایشان تعیین‌ شد، ولی‌ گنجایش‌ اندک‌ آن‌ مدرسه‌، سیل جمعیت‌ مشتاقان‌ دیدار با امام‌ و نیز مسائل امنیتی باعث‌ شد تا کمیته ‌استقبال‌ در تلاش‌ برای‌ یافتن‌ محل‌ دیگری‌ برای‌ اقامت‌ و دیدارها‌ برآیند. سعی‌آنان‌ بر این‌ بود تا مکان‌ مزبور در کنار مدرسه‌ رفاه باشد که‌ مقر کمیته‌ استقبال‌ بود. درکنار آن مدرسه، دو مکان با اسامی‌ مدرسه‌ شماره‌ 1‌ و 2 علوی‌ وجود داشت‌ که‌ به‌ نسبت‌ بزرگ‌ بودند و تنها دیواری‌ بین‌ آن‌ها ‌و مدرسه‌ رفاه حایل‌ بود. با اقامت امام خمینی (ره) در مدرسه علوی شماره 2، طبقه‌ دوم‌ آن ‌برای‌ استراحت‌ و زندگی‌ ایشان‌ تعیین‌ و طبقه اول ‌دفتر و اتاِق ملاقات‌ها شد. مدرسه، سرسرایی‌ داشت‌ که‌ امام‌ می‌توانست‌ از آنجا به‌ ابراز احساسات‌ مردم‌ پاسخ‌ دهند و با آنان‌ دیدار کنند. از طرف‌ دیگر چون‌ آن‌ مکان‌ دو در ـ یکی‌ ورودی‌ و دیگری‌ خروجی‌ داشت‌ ـ مردم‌ می‌توانستند بعد از دیدار از در خروجی‌ خارج‌ شوند. 
   یکی‌ از مشکلاتی‌ که‌ بعد از استقرار امام‌ وجود داشت‌، نظم‌ و ترتیب‌ و برنامه‌ریزی‌ برای‌ دیدارهای‌ مردم‌ بود. مردمی‌ که‌ بعد از سال‌ها مبارزه‌، امام‌ خود را در کشور می‌دیدند، خواستار ملاقات‌ با معظم‌ له‌ بودند و این‌ امر باید با برنامه‌ریزی‌ همراه‌ می‌شد. مسئولان‌ کمیته‌ استقبال‌ برای‌ آسانی‌ امور مقرر کردند که‌ صبح‌ها آقایان‌ و بعدازظهرها خانم‌ها با امام‌ دیدار کنند.
   اداره‌ کل خدمات آرشیوی(گروه ارتباطات آرشیوی) به مناسبت 12 بهمن 1357، سالروز ورود امام به میهن، نمایشگاهی مجازی با عنوان «امام خمینی (ره) در مدرسه علوی»، شامل 9 عنوان با معرفی 9 قطعه عکس را آماده‌سازی و در وبگاه سازمان تقدیم به علاقه‌مندان کرده است.

ديدار مردم با امام خمينی(ره) در مدرسه علوی تهران

  • شماره : ۶-۱۵۴۴۲-۲۵
  • تاریخ : بهمن ۱۳۵۷.