16 مهر 1369، سالروز برگزاری دومین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری

مقدمه

مجلس خبرگان یکی از نهادهای حکومتی ایران به شمار می‌آید که مهم‌ترین وظیفه آن انتخاب رهبر جمهوری اسلامی است. اعضای آن برای یک دوره هشت ساله و از سوی مردم و با برگزاری انتخابات تعیین میشوند. انتخاب ها استانی بوده و هر استان تعداد مشخصی نماینده برای عضویت در مجلس خبرگان دارد.
نخستین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در سال 1361 برگزار و سال بعد در 23 تیر اولین جلسه خبرگان تشکیل شد. فعالیت مجلس اول در سال 1369 به پایان رسید و انتخابات دومین دوره آن نیز در 16 مهر 1369 انجام شد.
انتخابات این دوره با توجه به تغییر در مفاد قانون اساسی با دوره قبلی متفاوت و لازم بود شورای نگهبان صلاحیت کاندیداها را بررسی و تأیید کند. شورای نگهبان نیز داشتن سواد فقهی و اجتهاد را برای کاندیداها الزامی کرده بود و آنان باید در امتحان کتبی شرکت و مدرک قبولی خود را به آن شورا ارائه می کردند.
در 7 مهر 1369 شورای نگهبان اسامی نامزدهای تأیید شده را منتشر کرد. در این دوره تعداد نمایندگان هر استان در مجلس همانند دور اول بود و به ازای افزایش یک میلیون نفری به جمعیت استان یک نفر به نمایندگان آن استان اضافه می شد. بر طبق قانون انتخابات افراد دارای تابعیت ایران و با حداقل سن 15 سال و داشتن شناسنامه قادر به شرکت در انتخابات این دوره بودند. 
رأی گیری در 16 مهر همان سال انجام شد. با برگزاری انتخابات و تعیین نمایندگان مردمی اولین جلسه مجلس خبرگان در اول اسفند تشکیل و آیت الله مشکینی در این دوره نیز به عنوان رئیس و آيت‌الله هاشمی رفسنجانی به عنوان نايب رئيس اول برگزیده شدند. 
16 مهر 1369 سالروز برگزاری دومین دوره انتخابات مجلس خبرگان است. به همین مناسبت اداره‌کل خدمات آرشیوی(گروه ارتباطات آرشیوی) نمایشگاهی در این خصوص، شامل 8 عنوان با معرفی 17 برگ سند را آماده‌سازی و در وبگاه سازمان تقدیم به علاقه مندان کرده است.

بخشی از برنامه زمان بندی انتخابات دومین دوره مجلس خبرگان

  • شماره : ۲۰۲۵۰-۲۹۳-۹۸
  • تاریخ : [۱۳۶۹ش.]