فرا رسیدن موسم حج 1440ق./1398ش

مقدمه

نمایشگاه مجازی به مناسبت فرا رسیدن موسم حج 1440ق./1398ش.

«حج» در لغت، قصد کردن چیزى را گویند. و در اصطلاح شرع، عبادت مخصوصى است که در زمان و مکان معین، و به شکل خاصى، در جوار بیت ‏الله الحرام به منظور اطاعت و تقرّب به خدا انجام می‌شود.

حج، عبادتی واجب و از فروع دین اسلام و مجموعه‌‌ای از اعمال و مناسک است که در ماه ذی‌الحجه، در شهر مکه و اطراف آن صورت می‌گیرد. این مراسم بزرگترین اجتماع مسلمانان است که در آن گروه‌هایی از همگی مذاهب و فرقه‌های اسلامی گرد هم می‌آیند.

حج با اِحرام‌بستن آغاز می‌گردد و با این کار، انجام‌دادن مناسک حج بر حاجی واجب و برخی اعمال بر او حرام می‌شود.

در قرآن آیه‌های بسیاری درباره حج سخن می‌گویند و سوره‌ای به نام «حج» وجود دارد. همچنین روایت‌های بسیاری در این زمینه نقل شده است. اندیشمندان مسلمان تلاش کرده‌اند علاوه بر اعمال ظاهری،‌ حقیقت حج را تبیین و تفسیر کنند که رسیدن به حقیقت توحید و یکتاپرستی از مهم‌ترین آن‌ها است. حج افزون بر بُعد عبادی، دارای ابعاد دیگری نیز است. حج، نمونه و نماد کوچکی است از اسلام بزرگ. گویی خداوند متعال اراده کرده است که اسلام را در همه ابعادش، در یک عبادت جای دهد تا حاجی تمام اسلام را یکباره تجربه کند، چه این که حج مشتمل است بر توحید، معاد، نبوت، امامت، اخلاق و معنویت، عبادت بدنی و مالی، تعاون و ایثار، تعامل، وحدت، سیاست، اقتصاد و... .

اداره‌ کل خدمات آرشیوی (گروه ارتباطات آرشیوی) به مناسبت فرا رسیدن موسم حج 1398، نمایشگاهی مجازی شامل 11 عنوان با معرفی 15 برگ سند در این خصوص آماده‌سازی و در وبگاه سازمان تقدیم به علاقه‌مندان نموده است.

 

ابلاغ بخشنامه مرزبانی کشور از سوی رئیس مرزبانی بوشهر، درخصوص جلوگیری از خروج بدون گذرنامه و مسافرت از راه­ های غیر مجاز زائران حج و الزام تهیه بلیت رفت و برگشت؛

  • شماره : ۴۵۰۸-۲۹۰
  • تاریخ : ۱۳۲۹/۰۶/۱۴