در 2ماهه نخست سال جاری انجام شد

بيش از 4 هزار فایل الکترونیکی پایان نامه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گردآوری شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۳/۳۱ - ۱۳:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۳/۳۱ - ۱۳:۴۵:۳۴
بيش از 4 هزار فایل الکترونیکی پایان نامه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گردآوری شد
معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از دریافت بیش از 4 هزار فایل الکترونیکی پایان نامه در 2ماهه نخست سال جاری خبر داد و گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و نبود امکان پذیرش مراجعان حضوری، فرآیند واسپاری پایان نامه ها توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی بصورت الکترونیکی انجام گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، فرناز محمدی معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام این خبر درباره چگونگی ارسال و ثبت پایان نامه ها در کتابشناسی ملی توسط دانشجویان تحصیلات تکمیلی گفت: دانشجویان و محققان می توانند با مراجعه به نشانی اینترنتی  http://www.nlai.ir/sending-thesis  یا از طریق پست الکترونیک nonbook-acquisition@nlai.ir  فایل پایان نامه خود را با فرمت PDF جهت نگهداری دائمی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی بارگذاری کنند.

وی ادامه داد: واسپاری پایان نامه به کتابخانه ملی دارای مزایای مختلفی است که از جمله می توان به ثبت اثر(پایان نامه) به نام دانشجو در کتابشناسی ملی و امکان رصد آن از طریق سایت سازمان برای عموم محققان و پژوهشگران اشاره کرد. این مهم در کنار جلوگیری از موازی کاری در امر نگارش پایان نامه و غنی شدن منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کمک شایانی به پیشبرد تحقیقات موثر و مولد خواهد داشت.

محمدی با اشاره به گسترش ویروس کرونا گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و ضرورت برنامه ریزی در راستای افزایش خدمات الکترونیکی و کاهش خدمات حضوری، در اداره کل فراهم آوری این سازمان، برنامه هایی به منظور به حداقل رساندن مراجعات حضوری پیش بینی شد.

معاون اداره کل فراهم آوری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همچنین به فراهم شدن امکان مشاهده نسخه کامل پایان نامه های ارسالی به سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای اعضای این کتابخانه اشاره کرد و گفت: پیش از شرایط کرونا، دانشجویان و محققان می توانستند فقط 20 صفحه نخست پایان نامه های مورد نظر را از طریق وب سایت این سازمان مشاهده کنند.

وی بیان کرد: اما در شرایطی که لازم است مراجعه به حداقل برسد، به همین دلیل این امکان برای اعضای کتابخانه ملی فراهم شد تا نسخه کامل پایان نامه ها را از طریق وب سایت این سازمان مشاهده کنند.

وی درپایان صحبت های در پاسخ به این سئوال که آیا امکان استفاده از پایانامه ها برای دانشجویان یا متقاضیانی که عضو کتابخانه ملی ایران نیستند فراهم است؟ گفت: افرادی که در کتابخانه ملی ایران عضویت ندارند هم می توانند 20 صفحه نخست پایان نامه ها را مشاهده کنند.

پایان خبر/