در 5 ماهه نخست سال 1400 انجام شد

بیش از 160 میلیون برگ سوابق راکد دستگاه‌های اجرایی و قوه قضائیه تعیین تکلیف شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۶/۲۱ - ۱۰:۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۶/۲۱ - ۱۰:۶:۲۳
بیش از 160 میلیون برگ سوابق راکد دستگاه‌های اجرایی و قوه قضائیه تعیین تکلیف شد
مدیرکل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی از تعیین تکلیف بیش از 160 میلیون برگ سوابق راکد دستگاه‌های اجرایی و قوه قضائیه در 5 ماهه نخست سال 1400 خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جلال طاهری با اعلام این خبر گفت: در پنج ماهه نخست سال 1400 علی رغم  شرایط سخت همه گیری و گسترش ویروس کرونا و محدودیت‌های اعمال شده؛ بیش از 160 میلیون برگ سوابق راكد اداری دستگاه‌های اجرايی و پرونده مختومه قوه قضائیه برابر قانون، مقررات و مصوبات شورای اسناد ملی ایران از طرف کارشناسان ارزشیابی اسناد این اداره کل مورد بررسی، ارزشیابی و تعیین تکلیف نهایی قرار گرفت.

مدیرکل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی تصریح کرد: این آمار بررسی و ارزشیابی طی 5 ماهه اول سال 1400 در مقایسه با 5 ماهه نخست سال 1399 بیش از 48 میلیون برگ بیشتر است.

طاهری ادامه داد: نتیجه حاصل از تعیین تکلیف بیش از 160 میلیون برگ سوابق راکد دستگاه ها؛ شناسایی تعداد بیش از 158 میلیون برگ اوراق فاقد ارزش و امحایی و تفکیک و انتقال تعداد یک میلیون و 790 هزار و 399 برگ  اسناد دارای ارزش آرشیوی است که به مخازن ویژه اسناد آرشیوی ساختمان اسناد ملی ایران تحویل شده است که در مقایسه با 5 ماهه اول سال گذشته 231هزار و 332 برگ افزایش داشته است.

وی عنوان کرد: همچنین در نتیجه حجم تعیین تکلیف انجام شده 8هزار و 446  مترمربع فضاهای بایگانی دستگاه‌ها آزاد و ضمن کاهش هزینه‌های اداری و استخدامی دستگاه‌ها؛ برای استفاده مجدد در اختیار نظام اداری کشور قرار گرفته است که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته دو هزار و 194 متر مربع افزایش داشته است.

طاهری خاطرنشان کرد: این اقدام با انجام 339 نفر روز مأموريت كارشناسان ارزشیابی اسناد برای بازدید، بررسی و ارزشیابی اسناد و مدارک راکد در دستگاه‌ها و دو هزار و 301 فقره مکاتبه و همچنین یک هزار و 356 ساعت بازآموزی و آموزش مستمر کارکنان بایگانی‏‌ها و مسئولان اسناد دستگا‏ه‏ها با رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی صورت گرفته است.

پایان خبر//