«روزنامه اتحاد» پس از 100 سال به بازار نشر آمد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۰/۹ - ۱۲:۴۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۰/۹ - ۱۲:۵۲:۴۰
«روزنامه اتحاد» پس از 100 سال به بازار نشر آمد
انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتاب «روزنامه اتحاد» را در467 صفحه چاپ و روانه بازار نشر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتاب«روزنامه اتحاد» شامل 82 شماره به علاوه سه شماره فوق العاده این روزنامه از تاریخ 29 جمادی الثانی1332 تا 3 رجب المرجب 1333 و 16 صفحه دست نویس به خط میرزا محمد کاظم اذکائی است.

این روزنامه در تاریخ 29 جمادی الثانی1332 هـ.ق به صاحب امتیازی و مدیریت شیخ موسی دستجردی(نثری همدانی)- رییس فرهنگ همدان هفته ای دوبار انتشار یافت که پس از انتشار24 شماره، امتیاز روزنامه به سید محمد یوسف زاده (غمام همدانی) واگذار شد.

روزنامه اتحاد در دوران نشر خود به اتحاد و اتفاق مجاهدین صدر مشروطیت یاری کرد و از طرفی چون مدیران آن بر وقایع جنگ جهانی اول در خطه غرب ایران واقف بودند مطالب خواندنی و ارزنده ای در آن به چاپ رساندند که حتی امروزه جزو مطالب خواندنی محسوب می شود.

از دیگر مشخصه های این روزنامه می توان به جمله «این روزنامه طرفدار آزادی و استقلال ایران و مسلکش دعوت به اتحاد و اتفاق است» که به عنوان تیتر ثابت صفحه در پایین نشانه «اتحاد» درج می شد اشاره کرد که این جمله از شماره سوم به «روزنامه آزاد ملی است» خلاصه شد.

این اثر به اهتمام مهدی به خیال و با مقدمه پرویز اذکائی به چاپ رسیده است.

علاقه‌مندان برای تهیه این اثر می‌توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانه ملی ایران مراجعه کنند و یا با شماره تلفن 81623277 تماس بگیرند.

انتهای مطلب/