در سی و یکمین دوره هفته کتاب؛

اقدامات حفاظتی بر کتاب درسی همراه شهید گمنام متعلق به 43 سال گذشته توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران انجام شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۲۷ - ۹:۵۱:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۲۷ - ۱۰:۰:۳۷
اقدامات حفاظتی بر کتاب درسی همراه شهید گمنام متعلق به 43 سال گذشته توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران انجام شد
دستور العمل حفاظت و نگهداری از کتاب درسی پایه اول دبیرستان یک شهید گمنام در محل تفحص مربوط به منطقه عملیاتی شلمچه در سال 1363 از سوی اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران تهیه و به وزارت آموزش و پرورش تحویل شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، کتاب درسی پایه اول دبیرستان که همراه یک شهید گمنام بوده، در منطقه عملیاتی شلمچه متعلق به 43 سال گذشته، حدود چهارماه پیش حین تفحص در این منطقه کشف و برای انجام اقدامات حفاظتی و نگهداری به کارشناسی به سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران سپرده شد که پس از انجام و تهیه دستورالعمل لازمه به وزارتخانه آموزش و پرورش برگردانده شد.

محمد حدادی مدیرکل اداره مرمت و حفاظت سازمان درباره چگونگی مرمت این کتاب درسی متعلق به شهید گمنام گفت: اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در طول سال بیش از 150 کتاب خطّی و چاپی مرمت می کند. اما انجام اقدامات حفاظتی این کتاب تفاوت هایی با دیگر آثاری که تا کنون مرمت شده است داشت.

وی ادامه داد: نخستین تفاوت در شیوه به دست آمدن این اثر ماندگار بود. زیرا این کتاب به مدت 43 سال زیر خاک بود که شیوه های حفاظت و نگهداری آن با دیگر آثار متفاوت بود و نکته دیگر اینکه کتاب درسی مرمت شده متعلق به یک شهید گمنام است که این موضوع  اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد. ضمن اینکه هر یادگاری دیگری از شهدای بزرگوار مانند وصیت نامه، کتاب، لباس و غیره برای انجام دستورالعمل حفاظتی و نگهداری به سازمان سپرده شود؛ با شیوه خاص تمامی مراحل از جمله آفت زدایی، غبارزدایی، ضد عفونی و غیره روی آن انجام می شود.

مدیرکل اداره مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران خاطرنشان کرد: تقریبا اکثر برگ های کتاب سالم بود و تنها مرمت مختصری بر آن انجام شد که در یک شناسنامه حفاظتی مراحل بعدی برای نگهداری بهینه این اثرماندگار ذکر شده است. نکته دیگر توجه به این موضوع بود که برای اجرای دستورالعمل حفاظت و نگهداری این اثر وارد فاز بازسازی و مرمت مانند دیگر کتاب ها نشدیم تا ارزش معنوی و اصالت ساختاری این کتاب حفظ شود.

لازم به توضیح است علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، حجت الاسلام و المسلمین علی لطیفی معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش، مهدی جلالی معاون دفتر تالیف کتب ابتدایی و نظری، عینی رئیس اداره کتابخانه پژوهش و برنامه ریزی، سیدهادی موسوی سرپرست معاونت اسناد ملّی، فاطمه صدر معاون پژوهش و منابع دیجیتال، محمدعباسی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع در این نشست حضور داشتند.