در آئین رونمایی از مجموعه مستند غیر رسمی مطرح شد:

این فیلم همراهی مخاطب در لحظه های غیررسمی با رهبر انقلاب در نمایشگاه کتاب است


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۹/۱ - ۱۰:۲۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۹/۱ - ۱۰:۴۸:۴
این فیلم همراهی مخاطب در لحظه های غیررسمی با رهبر انقلاب در نمایشگاه کتاب است
آئین رونمایی از ششمین قسمت از مجموعه «غیر رسمی»، تهیه شده در موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای با حضور چهره های فرهیخته و دغدغه مند حوزه فرهنگ به میزبانی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در سی و یکمین دوره هفته کتاب برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، آئین رونمایی از ششمین قسمت از مجموعه «غیر رسمی» به کارگردانی سید محمدعلی صدری نیا با موضوع انسِ رهبر انقلاب اسلامی با کتاب و اهالی فرهنگ و توجه به سلیقه های مختلف سیاسی ، اجتماعی، فرهنگی و ادبی برای نخستین بار در مرکز همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران برگزار شد.

علیرضا مختارپور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در جمع گفت: تصور می کنم ویژگی مشترک حاضران در این جمع اهل فرهنگ و قلم و ادب بودن آنها، صرف نظر از مشاغل، مسئولیت ها و سمت های مختلف است. هدف از برگزاری این مراسم دیدن بخش کوچکی از فعالیت های مربوط به حوزه مورد توجه مقام معظم رهبری در حوزه کتاب و مقوله کتاب و کتابخوانی، به خصوص با محوریت نمایشگاه کتاب است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران در ادامه یک متن 20 سطری درباب توجه مقام معظم رهبری به جایگاه و اهمیت کتاب و کتابخوانی قرائت کرد که به شرح زیر است:

 

به نام آن که جان را روشنی داد

می شود کتاب را دوست داشت اما کتاب نخواند،

می شود کتاب خرید امّا نخواند،

می شود کتابخانه بزرگ داشت امّا کتاب نخواند،

می شود کتاب خواند امّا با روش کتابخوانی آشنا نبود،

می شود کتاب خواند امّا کتاب های ضعیف، خنثی و متفرق خواند

می شود کتاب خواند امّا با نویسنده، مترجم و ناشر آشنا نبود

می شود کتاب خواند امّا از کیفیت محتوا، زبان، صورت و اصول حرفه ای تولید کتاب بی خبر بود،

می شود کتاب خواند امّا به موضوع دسترسی به کتاب در اقصی نقاط کشور بی توجه بود،

می شود کتاب خواند امّا با وضع ترجمه کتاب آشنا نبود،

می شود کتاب خواند امّا از اهمیت تولید کتب مناسب برای کودکان و نوجوانان غافل بود،

می شود کتاب خواند امّا از ملزومات انتشار کتاب مثل تولید کاغذ بی خبر ماند،

می شود کتاب خواند امّا از سطح کتابخوانی مردم خصوصا نسل جوان بی اطلاع بود،

می شود کتاب خواند امّا از قیمت کتاب اطلاعی نداشت،

می شود کتاب خواند امّا به شمارگان پایین کتاب بی توجه ماند،

می شود کتاب خواند امّا نگران عدم تولید برجسته در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس در گونه های مختلف مخصوصا ادبیات داستانی و رمان نبود،

می شود کتاب خواند امّا نسبت به پایین بودن جریان ترجمه آثار فارسی به زبان های دیگر بی اعتنا ماند،

می شود کتاب خواند امّا کاری به ترویج و تبلیغ کتابخوانی و معرفی کتاب های مفید نداشت،

می شود کتاب خواند امّا در سخنرانی ها و جلسات مختلف به کتاب استناد نکرد،

و ده ها امکان و می شود های دیگر

و بالاخره می شود کتاب خواند اما به نمایشگاه کتاب بی اعتنا بود

امّا،اگر هریک از این افعال منفی این عبارت تبدیل به مثبت شد و همه آنها هم با هم تحقق یافت آن وقت با چهره ای برجسته آشنا می شویم به نام آیت الله سید علی خامنه ای.

 

پرداختن به همه ابعاد پیدا و پنهان رهبر انقلاب در یک مستند دشوار است

پس از پایان صحبت های رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، سید محمدعلی صدری نیا کارگردان ششمین قسمت از مجموعه «غیر رسمی»، درباره دلایل ساخته شدن این مستند سینمایی گفت: این علاقمندی مشترک برای همه ما وجود دارد که فارغ از گزارش های رسمی، فرصت حضور و همراهی با مقام معظم رهبری را در نمایشگاه کتاب و دریافت دیدگاه های ایشان نسبت به مسئله مورد توجه شان یعنی کتاب داشته باشیم و بالطبع برای من هم چنین اشتیاقی وجود داشت.

وی ادامه داد: این مستند تلاشی برای همراه کردن مخاطب در لحظه های غیر رسمی مقام معظم رهبری در نمایشگاه کتاب است که توجه ایشان به کتاب ها و بحث های مختلف و ریشه های علاقه ایشان به کتاب را بیان می کند.

صدری نیا با اشاره به هدف ساخت مجموعه مستندهای «غیر رسمی» گفت: در مجموعه مستندهای «غیر رسمی» که تا کنون ساخته شده است، تیم تولید این مجموعه همه کوشش خود را به خرج داده تا با ساخت مستندها «غیر رسمی» یک قدم به اندیشه و دیدگاه مقام معظم رهبری به شکل غیر رسمی تر ورود کند. اما ساخت قسمت ششم این فیلم با پنج مجموعه گذشته تا اندازه ای متفاوت است. زیرا به مقوله کتاب پرداخته است. و خب کتاب حوزه شخصی آدم ها است و این فرصت را ایجاد می کند تا به شخصیت افراد نزدیک تر شویم و این موضوع هم درباره مقام معظم رهبری صدق می کند و همین مسئله تا حدودی کار را سخت می کند، زیرا پرداختن به همه ابعاد و زوایای پیدا و پنهان افراد به خصوص شخصیت های فرهیخته ای چون حضرت آقا و ارائه تصویری غیر رسمی در یک فیلم مستند دشوار است.

وی یادآور شد: یکی از بخش های مهم مستند نوع ارتباطی است که مقام معظم رهبری با اهالی فرهنگ برقرار می کنند که نشان دهنده سلایق و علایق مختلف ایشان در حوزه های گوناگون است و این مهم حاوی نکات ارزنده ای است که می تواند برای مدیران آموزنده باشد. 

لازم به توضیح است سید محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور و وزیر اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد حمزه‌زاده قائم مقام پیشین حوزه هنری، محسن مومنی نویسنده و رئیس سابق حوزه هنری انقلاب اسلامی، اشرف بروجردی رئیس سابق سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، مهرداد باقری رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، علی اکبر اشعری رئیس اسبق سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، حامد علامتی مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، محسن چینی فروشان رئیس سابق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، احمد مسجد جامعی وزیر اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جواد حق شناش فعال فرهنگی، و جمعی از اهالی رسانه در نمایش مستند مجموعه «غیر رسمی» حضور داشتند.