سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع مطرح کرد:

برنامه‌های پدافندی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اولویت تخصیص بودجه قرار گیرد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۲۲ - ۹:۵۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۲۲ - ۱۵:۱۳:۳
برنامه‌های پدافندی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در اولویت تخصیص بودجه قرار گیرد
سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از اقدامات این معاونت در راستای اجرای پدافند غیرعامل در سازمان گفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، دکتر محمد عباسی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع سازمان در خصوص اقدامات سازمان در زمینه پدافند غیرعامل گفت: یکی از نگرش­‌ها درحوزه پدافند غیرعامل، کاهش آسیب پذیری و افزایش پایداری ملی است که در همین راستا آموزش کارکنان ضروری به نظر رسید؛ لذا در سال 1400 ده دوره آموزش عمومی برای 985 نفر از کارکنان سازمان و در سال 1401 برای 50 نفر از متخصصین سازمان، دوره آموزشی تخصصی برگزار شده و برای سال 1402 نیز هشت دوره پدافند فرهنگی برای کارکنان در نظر گرفته شده است.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت ومنابع سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انعقاد تفاهم­نامه با سازمان پدافند غیرعامل را در راستای تامین اعتبارات مورد نیاز از سوی سازمان برنامه و بودجه برای اجرای طرح‌های پدافندی سازمان دانست و گفت: در این تفاهم­نامه اجرای طرح­‌هایی که می­‌تواند امنیت فضای سایبری را برای اطلاعات سازمان ارتقاء بخشد، مانند طرح پشتیبان‌گیری از اطلاعات، توسعه فضای دیتاسنتر، توسعه و به‌سازی سامانه‌های سازمان‌، احداث بایگانی راکد برای نگهداری اسناد به صورت فیزیکی‌، تکمیل سیستم اطفاء حریق‌، ‌حفاظت از منابع از طریق ضدعفونی و مرمت و آسیب‌زدایی و... درنظر گرفته شده است.

عباسی گفت: در ارزیابی سازمان پدافند غیرعامل ساختمان‌هایی هستند که «سطح مهم» تلقی می‌شوند. ساختمان کتابخانه ملی نیز در زمره ساختمان­‌های سطح مهم محسوب می‌شود. به همین منظور برای جلوگیری از بحران‌های آسیب‌زا  طی هماهنگی با سازمان مدیریت بحران، سازمان پدافند غیرعامل و دیگر مبادی ذیربط، برای امن­‌سازی سازمان اقداماتی انجام گرفت.

امن‌سازی اضطراری زیر ساخت‌های سایبری از دیگر مباحثی بود که معاونت توسعه مدیریت و منابع این سازمان به تشریح آن پرداخت و گفت: در راستای امن‌سازی اضطراری زیر ساخت‌های سایبری و تامین امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان و جلوگیری از بروز اختلالات در ارائه سرویس‌های حیاتی آن، کمیته طرح امن‌سازی در قبال حملات سایبری در سازمان تشکیل شد؛ که این کمیته وظیفه اتخاذ تصمیمات راهبردی و نظارت بر اجرای طرح و ارائه گزارش به مرکز افتا (امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات) را دارد.