با هدف به‌روزرسانی تعاریف و یکسان‌سازی واژگان؛

استاندارد «اطلاعات و مستندات (دبیزه‌ها)- مدیریت سوابق- واژگان و مفاهیم اصلی» تدوین و منتشر شد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۸/۸ - ۱۱:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۲/۸/۸ - ۱۱:۳۹:۵۶
استاندارد «اطلاعات و مستندات (دبیزه‌ها)- مدیریت سوابق- واژگان و مفاهیم اصلی» تدوین و منتشر شد
استاندارد «اطلاعات و مستندات (دبیزه‌ها)- مدیریت سوابق- واژگان و مفاهیم اصلی» به ‌همت بخش استانداردسازی پژوهشکده اسناد معاونت پژوهش و منابع دیجیتال در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، تدوین و به چاپ رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، استاندارد «اطلاعات و مستندات (دبیزه‌ها)- مدیریت سوابق- واژگان و مفاهیم اصلی» بر مبنای استاندارد بین‌المللی ISO 30300:2020 تدوین شده‌است.  

هدف از انتشارِ این استاندارد، ارائه مناسب‌‌ترین تعاریف مرتبط با مفاهیم به‌کار رفته در حوزة‌ موضوعی مدیریت سوابق است تا امکان شناخت اصطلاحات و واژگان تخصصی حوزه مدیریت سوابق را در اختیار کاربران و علاقه‌مندانی که می‌خواهند در حوزة پژوهش‌های موضوعی و بازگردانی متون تخصصی فعالیت کنند؛ قرار دهد.

این استاندارد که پیش از این در سال 1392 تدوین شده بود، براساس نسخه جدید استاندارد منبع و با هدف به‌روزرسانی تعاریف و یکسان‌سازی واژگان در حوزة‌ مدیریت سوابق مورد بازنگری و تجدیدنظر قرار گرفت. کار تجدیدنظر و تدوین استاندارد واژگان و مفاهیم اصلی که از سال 1401 آغاز شد، با برگزاری جلسات تخصصی تدوین استاندارد در سال 1402 ادامه یافت و در نهایت در پاییز سال 1402 با شماره ملی 17421 چاپ و در وبگاه سازمان ملی استاندارد ایران بارگذاری شد.

 این استاندارد با تلاش پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملّی ایران، نمایندگان دستگاه‌های مختلف مانند اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های مرتبط، کارشناسان سازمان ملّی استاندارد ایران و متخصصان فرهنگستان زبان و ادب فارسی در 41 صفحه تدوین شده‌است. علاقه‌مندان برای دسترسی به این استاندارد می‌توانند به وبگاه سازمان ملی استاندارد ایران به نشانی:« http://standard.isiri.gov.ir » مراجعه فرمایند.