یداله میرزایی مولف دانشنامه « دُماب»:

فرهنگ روستایی پایه‌های هویتی و فرهنگی یک کشور را شکل می‌دهد


تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۴/۲ - ۲:۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۱/۴/۲ - ۲:۱۰:۱۴
فرهنگ روستایی پایه‌های هویتی و فرهنگی یک کشور را شکل می‌دهد
مولف دانشنامه روستای تاریخی «دُماب» در آئین معرفی این کتاب گفت: فرهنگ روستایی کشور هویت و پایه‌های هویتی و فرهنگی یک کشور را شکل می‌دهد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، یدالله میرزایی مولف دانشنامه «دُماب» در آئین معرفی این کتاب اظهار کرد:اکثر مفاخر علمی، فرهنگی، ادبی و هنری ایران و جهان زاده روستا بوده‌اند.

وی ادامه داد: فرهنگ روستایی کشور هویت و پایه‌های هویتی و فرهنگی یک کشور را شکل می‌دهد، فرهنگ میراث گذشتگان است.

مولف مجموعه «دُماب» افزود: فرهنگ کالا نیست و ارزشی والا دارد که از طریق شیوه‌های شفاهی و در سالیان طولانی منتقل شده و از گذشتگان به آیندگان به میراث می‌ماند.

وی عدم ثبت و انتقال فرهنگ را اصلی‌ترین عامل در عدم انتقال فرهنگ و سنت به نسل جدید برشمرد و گفت: سهل انگاری در ثبت و انتقال فرهنگ سبب شده است تا انتقال فرهنگ و سنت‌های جامعه به نسل جدید به صورت کامل منتقل نشود.

میرزایی همچنین خاطر نشان کرد: کشورها برای ثبت جهانی میراث فرهنگی خود در حال رقابت هستند تا کشور خود را دارای فرهنگ و تمدن بیشتر و غنی تری نشان دهند، کشورمان ایران دارای منابع غنی فرهنگی است که می‌بایست به ثبت و انتقال فرهنگ اقدام شود تا شاهد از بین رفتن تمدن بزرگ کشور نباشیم.

وی اظهار کرد: ۴۲ سال پیش در آبادان ضمن دفاع از میهن به عنوان نیروی مردمی دانستم که میهن شامل روستا نیز می‌شود که برای حفظ میهن باید فرهنگ روستا را ثبت و حفظ کرد.

مولف مجموعه «دُماب» در ادامه به محتوای این مجموعه هفت جلدی اشاره کرد و گفت: مجموعه «دُماب» شامل ۷ کتاب درباره ثبت مظاهر فرهنگی، آداب و رسوم، گویش، تبار و سایر اجزای فرهنگ یکی از روستاهای استان اصفهان است.

وی عنوان کرد: این کار عظیم تنها برای ثبت میراث عظیم یک روستای کشور انجام شده است، اگر برای تمام روستاهای کشور همچین مجموعه‌ای گردآوری شود دین ما به فرهنگ کشور ادا خواهد شد.

این نویسنده تصریح کرد: برای ترویج فرهنگ روستایی کشور می‌بایست تمهیداتی پیش بینی شود تا با ارائه الگویی بتوان فرهنگ سایر روستاهای کشور را ثبت کرد.

گفتنی است آیین معرفی کتاب «دُماب» تالیف یداله میرزایی و با پژوهش سمیرا میرزایی و شهرداد میرزایی، به عنوان اثری در حوزه ایرانشناسی و مطالعه مناطق ایران در مرکز همایش‌های بین‌المللی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

شایان ذکر است کتاب «دُماب» مجموعه پژوهش هایی درباره فرهنگ و تاریخ روستای دُماب از توابع استان اصفهان است که در هفت جلد و ۲ هزار و ۱۶۳ صفحه به چاپ رسیده است.