بروجردی در دیدار با رییس دانشگاه خوارزمی مطرح کرد:

گسترش ارتباط بین کتابخانه ملی ایران با دانشگاه خوارزمی گامی موثر در مسیر دانش افزایی است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۱۰:۱۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۶/۲۶ - ۱۰:۱۷:۱
گسترش ارتباط بین کتابخانه ملی ایران با دانشگاه خوارزمی گامی موثر در مسیر دانش افزایی است
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دیدار با عزیز الله حبیبی رییس دانشگاه خوارزمی بر گسترش ارتباطات، تبادلات فکری، علمی و همچنین مبادله منابع بین کتابخانه ملی ایران با دانشگاه خوارزمی تاکید کرد و گفت با برنامه ریزی دقیق می توان در مسیر دانش افزایی گامی موثر برداشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تعامل این سازمان با مراکز علمی را ازجمله اهداف سازمان برشمرد و گفت: با برقراری ارتباط و همکاری مستمر باید به دنبال جدال علمی بود تا بتوان در حوزه دانش این سرزمین مراوده و مباحثه ایجاد کرد.

وی ادامه داد: با راه اندازی سامانه های «حافظه ملی ایرانیان» و «سنا» شاهد همکاری قابل توجه بسیاری از دانشگاه ها از سراسر کشور با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بوده ایم و اگر برنامه ریزی تعریف شده ای صورت گیرد می توان در مسیر گسترش ارتباطات، تبادلات فکری، علمی و همچنین مبادله منابع گام برداشت. و به این ترتیب دانش افزایی موثرتری روی خواهد داد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهارداشت: در سامانه «سنا» نشریات از زمان قاجار تا امروز بارگذاری شده و در حال به روز رسانی است و اگر این امکان فراهم شود نشریات دانشجویی، علمی و پژوهشی نیز به این مجموعه اضافه شود؛ موثرتر خواهد بود. همچنین تعداد 200 هزار پایان نامه دانشجویی و 40هزار نسخه خطی دیجیتال سازی شده و در سایت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز بارگذاری شده است.

بروجردی با استقبال از برگزاری تورهای مجازی و حضوری دانشجویان در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، گفت: در شرایط فعلی از برپایی تورهای مجازی استقبال می کنیم و امید است با پایان بحران کرونا تورهای حضوری برای بازدید دانشجویان از اسناد و مخازن سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برپا شود. امید است در آینده شاهد راه اندازی شبکه دانشگاهی و مراکز علمی و فرهنگی باشیم. البته شبکه کتابخانه های کشور راه اندازی شده و فرصت خوبی برای همکاری و بهره مندی از منابع فراهم کرده است.

عزیز الله حبیبی رییس دانشگاه خوارزمی با تایید صحبت های رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مبنی بر فراهم کردن شرایط همکاری دو نهاد گفت: در حال حاضر 12هزار دانشجو در دانشگاه خوارزمی با 15 دانشکده و12 مرکز و پژوهشکده در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در بیش از 266 رشته مشغول به تحصیل هستند.

رییس دانشگاه خوارزمی تاکید کرد که افزایش تعامل با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با هم افزایی همراه است.

در ادامه فریبرز خسروی معاون سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دارای 30 عضو هیات علمی تابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است و امکان همکاری و تعامل با دانشگاه خوارزمی در زمینه ها مختلف وجود دارد.

معاون کتابخانه ملی ایران بیان کرد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران آمادگی لازم برای نگهداری از نسخ خطی و منابع چاپی دانشگاه خوارزمی در شرایط استاندارد را دارد و می توان نسخ خطی این دانشگاه را به صورت واسپاری امانی نگهداری کرد.

خسروی افزود: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید دو نسخه از کتاب هایی که به چاپ جدید می رسند برای نگهداری و میراث داری به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارائه شود  و از همین رو درخواست داریم نسخی از کتاب ها و نشریات انتشارات دانشگاه خوارزمی و نیز پایان نامه ها دانشجویان برای نگهداری به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارائه شود.

در ادامه جمشید شنبه زاده معاون دانشگاه خوارزمی تاکید کرد که با توجه به بحران کرونا و کمبود بودجه لازم است بهتر است  راهکارهایی برای به اشتراک گذاری منابع بین مراکز علمی و فرهنگی و کتابخانه ها ایجاد کرد.

مجید افشاری راد رییس کتابخانه دانشگاه خوارزمی با بیان این مطلب که دانشگاه خوارزمی منابع قابل توجهی از نسخ خطی، نسخ چاپ سنگی و پایانامه ها دارد؛ گفت: با توجه به داشته های ارزشمند هر دو نهاد می توان زمینه های همکاری موثر را در عرصه فرهنگی، آموزشی و پژوهشی فی مابین ایجاد کرد.

پایان خبر//