نشست «آلمانی های مقیم ایران در بین دو جنگ جهانی و سرنوشتشان در زندان های جنگی استرالیا» برگزار شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۶/۲۵ - ۱۳:۳۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۶/۲۵ - ۱۵:۴۵:۳۹
نشست «آلمانی های مقیم ایران در بین دو جنگ جهانی و سرنوشتشان در زندان های جنگی استرالیا» برگزار شد
رییس گروه پژوهش‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: در تلاش هستیم با بهره مندی از آرشیو های به جا مانده از آلمانی های مقیم ایران، تاریخ زندگی و سرنوشت آلمانی هایی که در این مقطع از تاریخ زندگی می کردند را بازگو کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نشست «آلمانی های مقیم ایران در بین دو جنگ جهانی  و سرنوشتشان در زندان های جنگی استرالیا» با حضور علی‌محمد طرفداری رییس گروه پژوهش‌های ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و  پدرام خسرونژاد استاد و پژوهشگر دانشگاه سیدنی غربی به صورت آنلاین در اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست آنلاین علی محمد طرفداری به بررسی زندگی آلمانی ها در فاصله جنگ جهانی اول و دوم در ایران پرداخت و گفت: از سرنوشت بسیاری از کشورهای غربی در بین جنگ جهانی اول و دوم اطلاعات دقیقی وجود ندارد. سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران بنا دارد با همکاری دانشگاه سیدنی غربی استرالیا با بررسی زندگی آلمانی هایی که در فاصله جنگ جهانی اول و دوم در ایران اقامت داشتند به بررسی از تاریخ ایران در آن دوره زمانی بپردازد.

وی ادامه داد: هم اکنون در آغاز راه هستیم و قرار بود زودتر این پروژه را عملیاتی کنیم اما به دلیل شیوع ویروس کرونا این طرح متوقف شد و در تلاش هستیم در ادامه مسیر و با بهبود یافتن شرایط، برنامه هایی مانند برگزاری کارگاه های آموزشی، نشست های تخصصی، برگزاری نمایشگاه عکس را برگزار کنیم. با توجه به همکاری هایی که بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و دانشگاه سیدنی غربی استرالیا به وجود آمده خروجی هایی در قالب کتاب مجموعه روایت های تاریخ شفاهی یا ساخت فیلمی مستند خواهیم داشت.

در ادامه این نشست خسرونژاد استاد و پژوهشگر دانشگاه سیدنی غربی به توضیح جمع آوری اطلاعات به منظور مصاحبه تاریخ شفاهی زندگی آلمانی ها در ایران اشاره کرد و گفت: این پژوهش به طور کامل مبتنی بر روش شناسی مردمی است و دارای زیرگروه های مردم شناسی فرهنگی و اجتماعی، مردم شناسی تصویری و مردم شناسی متقابل است که برای پبشبرد این پژوهش به روش سوم عمل کردیم.

وی افزود: جمع آوری اطلاعات و داده های این طرح 10 ماه به طول انجامید و در این مدت با شناسایی 10 خانواده آلمانی که بین سال های 1314 تا 1320 در ایران زندگی می کردند؛ مصاحبه های مربوطه و اطلاعات لازم جمع آوری شده است. همچنین تا اکنون توانسته ایم 20درصد از اطلاعات به دست آمده را از طریق آرشیوهای به جامانده از آلمانی های مقیم ایران تهیه و تنظیم کنیم و  80 درصد باقی مانده را نیز از طریق انجام مصاحبه به عنوان تاریخ شفاهی به دست آورده ایم. در میان جستجوها به منابع ارزشمند دیگری چون دایرة المعارف هنرهای بومی علم و صنایع ایران که توسط یک متخصص آلمانی گردآوری شده بود و شامل 5هزار عکس، 3هزار نگاتیو و 10هزار فیش، نامه و مکاتبات با ایران می شود؛ دست پیدا کردیم.

خسرونژاد ادامه داد: بر اساس اطلاعات به دست آمده 5  تا 10 هزار آلمانی در سالهای 1314 تا 1320 در ایران زندگی می کردند و در خاطرات خود از ایران به عنوان سرزمینی مناسب برای گذراندن زندگی، کار، تحصیلات و تشکیل خانواده یاد کردند و در عین حال توانستند فعالیت های عمرانی بسیاری در ایران به انجام برسانند.

وی اضافه کرد: به دنبال جنگ جهانی دوم و دستور چرچیل در آبان ماه 1320 تعدادی از آلمانی های مقیم ایران به استرالیا فرستاده شدند.

استاد و پژوهشگر دانشگاه سیدنی غربی اظهار داشت: بی تردید منابع بسیاری از این افراد در ایران جامانده است و ما در تلاش هستیم با بهره مندی از روش مردم شناسی متقابل بخشی از تاریخ را احیا کنیم. زمان دقیقی را برای خروجی این طرح نمی توان تعیین کرد اما پیش بینی می شود طی 2 سال آینده با مشارکت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و دانشگاه سیدنی غربی استرالیا به منظور گردآوری مستندات به جامانده از متخصصان آلمانی مقیم ایران به نتایج قابل ملاحظه ای دست پیدا کنیم.

پایان خبر//