معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبرداد

ساماندهی اسناد مدارس ماندگار کشور به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۴ - ۱۲:۲۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۴/۴ - ۱۲:۲۸:۲۲
ساماندهی اسناد مدارس ماندگار کشور به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از گردآوری و ساماندهی اسناد مدارس ماندگار کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، علی زرافشان معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به تشریح ساماندهی اسناد مدارس ماندگار کشور پرداخت و گفت: این سازمان از گذشته به گردآوری اسناد وزارت معارف سابق و آموزش و پرورش اقدام کرده است و اسناد قابل توجه ای نیز در این حوزه در مخازن آرشیو ملی ایران نگهداری و در دسترس پژوهشگران قرار می‌گیرد.

وی درخصوص اسناد مدارس ماندگار کشور توضیح داد: این مدارس تاریخ آموزش و پرورش ایران محسوب می‌شوند و اسناد آنها به نوعی اسناد ملی نیز به حساب می‌آیند.

معاون اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: مدارس ماندگار جزو نخستین نهادهای آموزشی ایران بوده و اسناد آنها برای تاریخ آموزشی کشور حیاتی است.

وی ادامه داد: در فرایند گردآوری اسناد ماندگار مدارس کشور تاکنون اسناد با ارزش دبیرستان البرز که تاریخ تاسیس آن پس از دوران مشروطه بوده جمع آوری شده است و اسناد مدارس فیروزبهرام، هنرستان صنعتی تهران و هنرستان موسیقی نیز در حال گردآوری است.

زرافشان خاطرنشان کرد: همچنین پس از گردآوری این اسناد و دیجیتال سازی آنها نسخه‌ای نیز در اختیار همان مدارس ماندگار گذاشته می‌شود.

وی با اشاره به وظایف آرشیو ملی ایران بر طبق قانون تاسیس آن در سال 1349 که وظیفه فراهم آوری، گردآوری و دراختیار گذاشتن اسناد به مردم و پژوهشگران را برعهده دارد، تصریح کرد: تاریخ مردم و دولت‌ها در اینجا نگهداری می‌شود و آرشیو ملی پلی بین گذشته مردم و دولت‌ها با آیندگان است.

پایان خبر//