رییس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد:

نسخه دیجیتال نشریه «آرشیو ملی» در سایت کتابخانه ملی منتشر می شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۴/۳ - ۱۱:۵۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۹/۴/۳ - ۱۲:۱:۳۰
نسخه دیجیتال نشریه «آرشیو ملی» در سایت کتابخانه ملی منتشر می شود
رییس پژوهشکده اسناد درسازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به شرایط شیوع ویروس کرونا از ارائه نسخه دیجیتال نشریه «آرشیو ملی» در سایت کتابخانه ملی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، غلامرضا عزیزی با اعلام این خبر، در توضیح انتشار نسخه دیجیتال نشریه «آرشیو ملی» گفت: به منظور کاهش هزینه های تولید، ‌چاپ و تکثیر نشریات در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برنامه هایی پیش بینی شد که با توجه به شرایط پیش آمده و شیوع ویروس کرونا برآن شدیم نسخه نشریات را به صورت دیجیتال ارائه دهیم.

وی تاکید کرد: به همین منظور شماره های 18 تا 20 نشریه «آرشیو ملی» به صورت نسخه دیجیتال ارائه می شود.

رییس پژوهشکده اسناد کتابخانه ملی ایران با اشاره به تصمیمات اتخاذ شده درباره فصلنامه «آرشیوملی» افزود: تا کنون 16 شماره از این نشریه به چاپ رسیده و شماره های 17 و 18 فصلنامه «آرشیو ملی» برای فرآیند چاپ به انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ارائه شده است و شماره های 19 و 20 این نشریه هم در دست ویرایش است و به زودی برای چاپ آماده می شود.

عزیزی در ادامه صحبت های خود با اشاره به این مطلب که رشته تحصیلی آرشیو، جز رشته های جوان است بیان کرد: بیش از 50 سال از تاسیس آرشیو ملی ایران می گذرد اما رشته تحصیلی آرشیو در مقطع دکترا در کشور ارائه نمی شود. با توجه به اینکه بیش از 70درصد نویسندگان مقالات نشریه تخصصی آرشیو ملی، تحصیلات تخصصی دارند می توان گفت نشریه آرشیو ملی جایگاه خود را در میان علاقمندان به این حوزه پیدا کرده است و مطالب آن برای فعالان این حوزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی در ادامه به ارتقای رتبه برخی از نشریات این سازمان اشاره کرد و افزود: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به منظور ارتقای سطح نشریات منتشر شده توسط این سازمان، تصمیم گرفت نشریه تخصصی تاریخ شفاهی را به نشریه علمی - ‍پژوهشی ارتقا دهد.

غلامرضا عزیزی رییس پژوهشکده اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پایان گفت: تغییر فرآیندها، تعریف سامانه ای ویژه درباره تاریخ شفاهی برای رصد بهتر مقالات و پژوهش ها توسط وزارت علوم و مواردی از این دست در حال انجام است که با روند مثبتی در جریان است. به همین منظور پیش بینی می شود نخستین شماره این مجله با رویکرد جدید به زودی آماده چاپ شود.

پایان خبر//