برگزاری«شب سیاحان فرانسوی در ایران» با حضور سفیر فرانسه در کتابخانه ملی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۹/۶ - ۹:۱۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۹/۱۹ - ۸:۱۹:۲
برگزاری«شب سیاحان فرانسوی در ایران» با حضور سفیر فرانسه در کتابخانه ملی
«شب سیاحان فرانسوی در ایران» از سلسله نشست‌های بخارا در موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، «شب سیاحان فرانسوی در ایران» به همت مجله بخارا و با همکاری موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی ایران برگزار می‌شود.

این مراسم با سخنرانی فیلیپ تیبو- سفیر فرانسه در تهران، حامد فولادوند، فاطمه عشقی، گلنار گلناریان و علی دهباشی همراه خواهد بود.

از جمله برنامه‌های این شب، نمایشگاهی از آثار و نفایس سازمان ‌است. در این نمایشگاه، شمار 20 سفرنامه از سیاحان فرانسوی به نمایش درآمده‌است که از سده 17 میلادی به ایران سفر کرده و دیده‌های خویش را نگاشته‌اند.

 قدیمی‌ترین این آثار، سفرنامه‌ لوانت، اثر ژان تونو به تاریخ 1665 میلادی است و نیز نسخ گوناگونی از سفرنامه شاردن به نمایش درآمده‌است.

 افزون بر سفرنامه‌ها 6 نسخه خطی سفرنامه از آثار جهانگردان ایرانی به فرانسه در این نمایشگاه وجود دارد که از آن میان می‌توان به ترجمه فرانسوی سفرنامه ناصرالدین‌شاه قاجار و سفرنامه مظفرالدین‌شاه قاجار اشاره کرد.

سند تقدیر از پروفسور هانری کربن و آندره گدار در دانشگاه تهران یکی از هفت سند جالب توجه به نمایش درآمده است که از گنجینه اسناد ملی ایران در این نمایشگاه دیده می‌شود.

شرکت برای عموم در این نشست که در تداوم سلسله نشست‌های بخارا (مجله بخارا ) با همکاری موزه کتاب و میراث مستند کتابخانه ملی ایران برگزار می شود آزاد است.

همچنین این نشست با نمایش مستند همراه خواهد بود.

گفتنی است، فاطمه عشقی- عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی و دکترای مترجمی زبان فرانسه،‌حامد فولادوند- محقق،‌ مترجم ‌و پیشکسوت فلسفه و ادبیات،‌ گلنار گلناریان- کارشناس ارشد مترجمی از دانشگاه سوربن و علی دهباشی- نویسنده،‌ پژوهشگر و سردبیر مجله بخارا

این نشست امروز چهارشنبه (6 آذرماه) راس ساعت 17 در تالار موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار خواهد شد.

انتهای مطلب/