دکتر صلاحی: علت وجودی کتابخانه ملی حمایت از آموزش و پژوهش است


تاریخ انتشار: ۱۳۹۰/۸/۷ - ۲۰:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۲/۲۸ - ۸:۵۱:۴۲
دکتر صلاحی: علت وجودی کتابخانه ملی حمایت از آموزش و پژوهش است
دكتر اسحق صلاحي رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج. ا.ا. كه امروز (8 آبان 1390) در همايش " آموزش در ايران 1404" سخن مي گفت ضمن تاكيد بر نقش بي بديل كتابخانه ها در امر آموزش و پژوهش، يكي از مهمترين دلايل ايجاد كتابخانه ملي را حمايت و پشتيباني از آموزش و پژوهش دانست.
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ج.ا.ا. در اين همايش كه در سالن رازي دانشكده علوم پزشكي دانشگاه تهران و با حضور اساتيد حوزه آموزش برگزار مي شد، دكتر صلاحي در ادامه به مسئله رابطه آموزش و توسعه ملي و راهكارهاي تسريع در فرايند توسعه اشاره كرد و گفت: سياست هاي توسعه و پيشرفت ملي به طور اصولي به آموزش متصل است و امروزه كشورهاي جهان سعي در ايجاد ارتباط ميان آموزش عالي و برنامه هاي پيشرفت ملي و ارتقاء دانش و فن آوري دارند.
وي افزود: در طراحي ايران آينده بايد از تمامي امكانات ملي سود جست و فرايند توسعه پايدار عزم ملي و مشاركت تمامي نهادهاي اجتماعي را طلب مي كند كه يكي از نهادهايي كه به نظر مي رسد نقش قابل ملاحظه اي در ايجاد توسعه داشته باشد كتابخانه ها و مراكزاطلاع رساني است.
رئيس سازمان اسناد و كتابخانه ملي در بخش ديگري از سخنانش با تاكيد بر اهميت تصميم گيري در عصر اطلاعات و ارتباطات گفت: در عصر ديجيتال و نشر فناوري اطلاعات، بايد با تغيير نگرش و رويكرد مواجه باشيم و كساني مي توانند از فرصت هاي موجود استفاده كنند كه در پيچ تاريخ و تغيير پارادايم ها درست تصميم گيري كنند.
صلاحي در پايان ضمن اعلام آمادگي سازمان اسناد و كتابخانه ملي براي حركت در عصر ديجيال گفت: سازمان اسناد و كتابخانه ملي با طرح حافظه رقومي ملي (حرم) توانسته است تاكنون تعداد زيادي از منابع را از طريق وبگاه كتابخانه ديجيتالي خود براي محققان مهيا و ارائه كند.