یادآورها: دكتر عباس حرّی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۸:۵۳:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۸:۵۶:۱۲
یادآورها: دكتر عباس حرّی

دكتر عباس حرّی در پانزدهم اسفند 1315 در خانواده ای روحانی در مشهد به دنیا آمد. تحصیلات خود را در مشهد گذراند، سپس وارد دانشسرای مقدماتی شد. پس از اتمام دوره دانشسرا در سال 1335 برای معلمی به یكی از روستاهای كاشمر مأمور شد و هفت سال در آنجا خدمت كرد. در سال 1349 مدرك لیسانس خود را دررشته زبان و ادبیات انگلیسی و در سال 1352 فوق لیسانس 
خود را در رشته كتابداری از دانشگاه تهران اخذ كرد. در سال 1353 به عنوان مربی، در گروه كتابداری دانشگاه تهران به تدریس پرداخت و پس از دریافت یك فرصت مطالعاتی از سوی دانشگاه تهران، به ایالات متحده سفر كرد و در آنجا ادامه تحصیل داد و موفق به كسب مدرك دكترای كتابداری شد. وی در سال 1360 به ایران بازگشت و به مدت 6 سال مدیر گروه كتابداری، و چند سال نیز معاون آموزشی و معاون تحصیلات تكمیلی دانشكده شد.
دكتر حرّی از سال 1370 تا 1380  در سمت معاونت فنی و پس از آن معاونت پژوهشی با كتابخانه ملی همكاری داشت. در زمان معاونت ایشان در كتابخانه ملی، چند اقدام مهم صورت گرفت از جمله تألیف دایره‌المعارف كتابداری و اطلاع رسانی.
 از فعالیتهای آموزشی دكتر حرّی می توان به تدریس دروس كتابداری واطلاع رسانی در دانشگاه تهران، دانشگاه آزاد، دانشگاه تربیت مدرس،دانشگاه الزهرا، دانشگاه شیراز، دانشگاه اهواز، و دانشگاه مشهد و هدایت بیش از 150 پایان نامه كارشناسی ارشد و دكتری اشاره كرد.
از دكتر حرّی آثاری به صورت تألیف، ترجمه، مقاله و یادداشت وجود دارد. همچنین درسال 1372 كتاب «مروری بر اطلاعات و اطلاع رسانی» وی به عنوان كتاب سال جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد و انجمن آثار مفاخر فرهنگی طی مراسمی در ۱۵ اسفند ۱۳۸۵ در هفتادمین سالروز تولد وی، از ۴۰ سال تلاش و فعالیت علمی ایشان تجلیل به عمل آورد.