آشنایی با مؤسسه ها: تاریخ شفاهی کتابخانه ملی استرالیا


تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ - ۸:۴۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ - ۸:۴۷:۱۰
آشنایی با مؤسسه ها: تاریخ شفاهی کتابخانه ملی استرالیا

كتابخانه ملی استرالیا، براساس مسئولیتی كه در قبال میراث ملی دارد، مصاحبه(پرسمان) ها و اشكال دیگری از منابع تاریخ شفاهی را، به منظور مستندسازی، تحقیق و پژوهش، انتشار و ضرورت های نمایشگاهی، تولید، جمع آوری و حفاظت و ثبت كرده است . 

فعالیت تاریخ شفاهی در كتابخانه ملی استرالیا، از اواخر دهه 1950 شروع آغاز شد. كتابخانه ملی، از این طریق، اقدام به كامل سازی اسناد مكتوب از  طریق ضبط مصاحبه با چهره های برجسته استرالیائی كرد. كتابخانه، همچنین برای احیای فرهنگ عامه، پس از جنگ در استرالیا، میزان درخور توجهی نوار صوتی گردآوری كرد. در سال های اخیر  نیز میزان چشمگیری مصاحبه در زمینه تاریخ اجتماعی، به حدود 40.000 ساعت تاریخ شفاهی و فرهنگ عامه  افزوده گردیده است.

مصاحبه ها ـ كه در حیطه خصوصی مصاحبه شونده و یا در محیط ضبط صدای كتابخانه ضبط شده اند ـ مطابق با سیاست توسعه مجموعه ای  كتابخانه ملی استرالیا تهیه شده اند .

 كتابخانه ملی، براساس وظایف خود، مجموعه مصاحبه های تاریخ شفاهی با شهروندان استرالیائی و  مصاحبه های تاریخ اجتماعی را ـ كه بیانگر تجربیات زندگی روزمره مردم باشند ـ ضبط و جمع آوری می كنند و همچنین، به ضبط میدانی آداب و رسوم استرالیائی ها می پردازند.

منابع تاریخ شفاهی را  می توان به این ترتیب معنا كرد؛ پرسمان های ضبط شده مصاحبه كنندگان خاص با مصاحبه شوندگان منتخب كه درباره تجارب تاریخی خود صحبت می كنند. مصاحبه ها، اغلب به صورت صوتی ضبط شده و پاره ای از آن ها نسخه برداری هم گردیده است. در كتابخانه، از تجهیزات ضبط صدا، برای جمع آوری فرهنگ عامه استرالیا نیز استفاده می شود. مقصود از فرهنگ عامه، ترانه، موسیقی، افسانه و داستان، آئین ها، باورها و اعتقادات و آموخته های سینه به سینه است.

كتابخانه، در دهه 1950 شروع به جمع آوری  مصاحبه ها و دیگر منابع مضبوط كرد. در ابتدا این اسناد را خریداری می كردند. از سال1970، خود كتابخانه با جذب مصاحبه گر یا با همكاری كاركنان كتابخانه، برنامه های تاریخ شفاهی را تولید كرد. هدف اولیه برنامه های تاریخ شفاهی، تكمیل مقالات شخصی موجود در كتابخانه بود. درنتیجه مجموعه ای غنی در زمینه های سیاسی، اداره امور مردم، ادبیات، هنرهای نمایشی و تجسمی، تاریخ بومیان استرالیا، حیات روشنفكری، چند فرهنگی، علوم، روزنامه نگاری، مذهب و حفظ و نگهداشت محیط زیست، گردآوری شد و از دهه 1980، رفته رفته كتابخانه شروع به توسعه فعالیت هایش از طریق راه اندازی طرح های تصویب شده تاریخ شفاهی یا حمایت از آن ها به ویژه در زمینه تاریخ اجتماعی مردم استرالیا كرد.  

هم اكنون مجموعه حاصله، شامل حدود 38000 ساعت مصاحبه می باشد كه این مقدار نیز، سالانه تا حدود 800ساعت در دست افزایش است. 

در خور یادآوری است كه اطلاعات مصاحبه شوندگانی كه از طریق فهرست های بر خط (آنلاین) كتابخانه در دست می  باشد، در حال حاضر بر پایه توافق های قبلی ومطابق با اولویت ها، فهرست شده اند و اسناد ضبط شده و متن آن ها با توجه به شرایط تعیین كرده مصاحبه شوندگان دسترس پذیراست.

در دهه1980، كتابخانه فعالیت هایش را اندك اندك از طریق راه اندازی طرح های تصویب شده تاریخ شفاهی یا حمایت از آن ها به ویژه در زمینه تاریخ اجتماعی مردم استرالیا توسعه داد. پاره ای مصاحبه با استرالیائی های  مهاجر انجام شد، مخصوصاً در انگلستان و امریكا. كتابخانه، همچنین به جمع آوری اطلاعات محدود از منابع خارجی ادامه می دهد. 

برخی از طرح های تاریخ شفاهی، متمركز بر دوره خاص تاریخی یا موضوعی خاص از تاریخ استرالیاست، مثل زندگی در استرالیا در سال 1938، آتش سوزی سال 2003 جنگل ها در كانبرا،  صنایع صید نهنگ درغرب استرالیا و بیماری  ایدز.

مصاحبه های جدید در مورد چند فرهنگی، شامل مصاحبه با چینی ها، یونانی ها، لهستانی ها، مالتی ها، ویتنامی ها و خمرها می باشد.

شریك های طرح های كلیدی، عبارت اند از بخش مشترك المنافع كار و روابط صنعتی، بخش مشترك المنافع سلامت، سازمان پخش خبری استرالیا، كتابخانه دولتی غرب استرالیا، موزه چینی های استرالیا و اتحادیه كارگری. برای آشنائی بیشتر با فعالیت های تاریخ شفاهی كتابخانه ملی استرالیا، می توانید به نشانی:   www.nla.gov.au/oh  مراجعه نمائید.