معرفی کتاب سر به پای آزادی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱/۲۰ - ۱۱:۱۴:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱/۲۰ - ۱۲:۲۲:۴۷
معرفی کتاب سر به پای آزادی
آقای دکتر محمود بازرگانی یکی از این فعالان سیاسی– مذهبی است که از دوره نوجوانی قدم در این مسیر گذاشت.

بخشی از مصاحبه با آقای محمود بازرگانی 

در جریان وقوع انقلاب اسلامی ایران افراد و گروه های متعددی فعال بودند. آقای دکتر محمود بازرگانی یکی از این فعالان سیاسی– مذهبی است که از دوره نوجوانی قدم در این مسیر گذاشت. او متولد سال 1335 در منطقه جوادیه تهران است، منطقه ای که علی رغم سختی معیشت ساکنانش، دارای مساجد و هیات های مذهبی فعالی است.. دوران نوجوانی آقای بازرگانی هم زمان بود با دهه سوم دوره پهلوی دوم و تحولات اقتصادی و فرهنگی غرب گرایانه این حکومت. در این زمان منتقدان و فعالان سیاسی از فرصت تجمع مردم در جلسات سخنرانی های مذهبی استفاده و اقدام به پخش اعلامیه   می  نمودند. زندگی سیاسی آقای بازرگانی نیز از دوران نوجوانی و با مطالعه و تکثیر یکی از این اعلامیه ها آغاز شد و دامنه اش به دستگیری و تحمل دو سال حبس و شکنجه در زندان های مختلف کشیده شد.
 آقای بازرگانی از سویی تحت تاثیر جلسات سخنرانی دکتر شریعتی قرار داشت و از دیگر سو با آیت الله سیدرضا زنجانی رهبر نهضت مقاومت ملی و دوستان ملی – مذهبی ایشان مرتبط بود. آشنایی با دانشجویان فعال و پیگیری اخبار پنهانی مربوط به آیت الله سید روح الله خمینی نیز در سیاسی تر شدن انگیزه های وی تاثیر مستقیمی داشت. او که به همراه دوستاش یک گروه کوچک مذهبی و مطالعاتی را تشکیل داده بود، در هفده سالگی توسط ماموران امنیتی ساواک دستگیر شد. وی در این دوره به عنوان زندانی سیاسی ضمن قرار گرفتن تحت سخت ترین شکنجه ها، این امکان را یافت که با مبارزان طیف های مختلف سیاسی آشنا بشود و روش های مبارزاتی را  از آنها بهتر و عمیق تر فرا بگیرد. آقای بازرگانی با رای دادگاه به یک سال حبس محکوم شد ولی پس از اتمام این مدت به دلیل رخدادهای خارج از زندان‌، مدت یک سال دیگر در زندان باقی ماند. این تحمیل ناخواسته منجر به تعلیم یافتگی بیشتر وی به عنوان مبارز و فعال سیاسی مذهبی گردید و او پس از آزادی، مجددا از طریق مرحوم زنجانی به حلقه مبارزات پیوست. 
مجموعه گفتگو با آقای دکتر محمود بازرگانی در سال 1388 توسط خانم شفیقه نیک نفس، در استودیوی این گروه و طی 25 جلسه انجام شده است. به مناسبت چهل سالگی انقلاب ده جلسه ابتدایی این  مصاحبه ها تحت عنوان « سر به پای آزادی » جهت چاپ ارائه می شود که حاوی بیش از بیست ساعت از مجموع گفتگوی با ایشان است. این مجلد شامل خاطرات «از ابتدا تا زمان آزادی از زندان» و پیگیری مجدد فعالیت های سیاسی مصاحبه شونده است. مباحث مطرح شده در کتاب، فرازهای قابل تامل و تاثیرگذاری از تاریخ و نحوه وقوع انقلاب اسلامی را در بردارد و به شناخت زوایای قابل تاملی از مبارزات مردمی در ایران یاری می رساند. دکتر محمود بازرگانی اکنون مدرس جامعه شناسی و تاریخ در برخی از دانشگاه های کشور می باشد.
فاطمه نورائی نژاد