معرفی پرده زیارتی حرم امام رضا (ع) جهت ثبت در حافظه ملی ایران


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۶:۴۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۶:۵۳:۵۰
معرفی پرده زیارتی حرم امام رضا (ع) جهت ثبت در حافظه ملی ایران

با پیشنهاد مرکز اسناد و کتابخانه ملی شمال شرق کشور (مشهدمقدس) و موافقت دفتر ثبت حافظه ملی در سازمان مراحل ثبت پرده نقاشی حرمامامرضا (ع)  اثرشادرواناستادغلامحسینعربلین به عنوان قدیمی ترین اثر موجود از هنر نقاشی و نماد و سمبل سبک عکاسی زیارتی در ایران آغاز گردید.

پرده نقاشی حرم امام رضا (ع)  اثر شادروان استاد غلامحسین عربلین درسال 1369 ه.ق برابر با 1328ه.ش ترسیم شده و مدتها بعنوان زمینه در عکسها مورد استفاده قرار می گرفته است. این پرده به گواهی صاحبنظران این رشته، قدیمیترین اثر برجای مانده از هنر نقاشی در ایران است که در عکاسی زیارتی به کار رفته و بر روی برزنت و با رنگ روغن نقاشی شده است. ابعاد پرده 80/1 * 40/2 سانتیمتر میباشد در گوشه سمت چپ پرده امضاء صاحب اثر، در سمت راست نام عکاسی و در داخل تاجی در دستان فرشتگان سال ترسیم ثبت شده است.

شادروان استاد غلامحسین عربلین از نقاشان و تذهیب کاران حرم مطهر رضوی بوده که امضای او در صحن آزادی حرم موجود است. کار نقاشی پرده حدود هشت ماه به طول انجامیده است. پرده مذکور قدیمی ترین پرده نقاشی موجود جهت عکاسی زیارتی در ایران میباشد. این پرده به درخواست دبیرخانه دهمین دوسالانه عکاسی در سال 1385 در تهران به نمایش درآمد و طیاین برنامه قدیمیترین پرده موجود نقاشی شناخته شد که به هنر عکاسی کمک شایانی کرده است.

لازم به ذکر است این پرده یکی از آثار فاخر استان خراسان رضوی بود که در هفتمین نمایشگاه تاریخ محلی موزه کتاب و میراث مستند ایران با عنوان «خراسان سرزمین خورشید» به نمایش گذاشته شد.