انتشار اسناد و عکس های دیده نشده انقلاب در همدان


تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۰:۵:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۱:۷:۴۱
انتشار اسناد و عکس های دیده نشده انقلاب در همدان

به همت مدیریت اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور(همدان)، دوازده حلقه فیلم و ۲۸۰ قطعه عکس از حماسه‌آفرینی مردم همدان در پیروزی انقلاب اسلامی برای نمایش در ایام دهه فجر آماده شده و در اختیار دستگاه های اجرایی، سازمان های مردم نهاد و متولیان فرهنگی و اطلاع رسانی استان قرار داده شده است.

علیرضا تکلو مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این عکس و فیلم ها مربوط به مبارزات انقلابی اقشار گوناگون مردم اعم از زنان، روحانیان، دانش‌آموزان، دانشجویان، کسبه و بازاریان همدان است که در فرمت نمایشگاهی آماده و به تازگی در اختیار نهادهای فرهنگی برای نمایش قرار گرفت.

وی اضافه کرد: این مجموعه تاکنون در جایی منتشر نشده و امسال در چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در اختیار چند نهاد فرهنگی و هنری استان قرار گرفته است تا در قالب برنامه های متنوعی منتشر و در معرض دید مردم قرار بگیرد.

تکلو با اشاره به ۲ رویداد مهم حماسی در همدان گفت: اسناد موجود از واقعه ۳۰ مهر و ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ نیز برای آگاهی بخشی به مردم به ویژه جوانان و نوجوانان که این وقایع را درک نکرده اند، به نمایش درمی آید.

مدیر اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور با بیان اینکه اقبال مردم به سمت فضاهای مجازی بیشتر از نمایشگاه های فیزیکی است خاطرنشان کرد: رویکرد امسال ما نشر و انعکاس اسناد تاریخی در فضای مجازی است.

وی یادآوری کرد: نمایشگاه عکس "انقلاب در قاب تصویر" نیز از ۱۲ تا ۲۲ بهمن در فرهنگسرای پرواز دایر شده که علاقه‌مندان می توانند از آن دیدن کنند.

 در ۲۱ بهمن ۵۷ کاروان زرهی ارتش شاهنشاهی، برای سرکوب مردم پایتخت، از کرمانشاه عازم تهران بود که با نزدیک شدن به همدان، با تدبیر حضرت آیت الله شهید مدنی و حضور به موقع مردم همدان، از ادامه حرکت این کاروان جلوگیری شد.

سی مهرماه سالروز حماسه آفرینی دانش‌آموزان همدان است که در سال ۵۷ به وقوع پیوست و این ۲ رویداد برای همیشه در صفحه تاریخ این دیار ماندگار شد.