درباره

گروه واسپاری و ثبت آثار یکی از گروه های مدیریت فراهم آوری و حفاظت معاونت کتابخانه ملی است وظایف این گروه به شرح زیر است:

  •  پیگیری و دریافت منابع منتشره توسط ناشران و موسسات سراسر کشور طبق قانون واسپاری مصوب سال 1368
  •   صدور شماره واسپاري آثار غیر مکتوب طبق مصوبه جلسه 441 شورای عالی انقلاب فرهنگی
  •  پیگیری و دریافت پایان نامه ی کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور طبق مصوبه جلسه 120 مورخ 23/1/1391 كميته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شوراي عالي انقلاب فرهنگي
  •   پیگیری و دریافت استانداردها از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی کشور
  •   ورود اطلاعات اولیه و ثبت کلیه منابع ورودی به کتابخانه ملی اعم از منابع دریافت شده طبق قانون واسپاری ، منابع خریداری شده و اهدایی و ارسال به بخش ها و قسمت های مربوطه

واسپاری کتاب

طبق مصوبه واسپاري شوراي عالي انقلاب فرهنگي كليه ناشران موظفند حداقل 2 نسخه و علاوه بر اين 2 نسخه به ازاي هر 500 نسخه بيشتر از 1000 نسخه يك نسخه ي ديگر به صورت رايگان در اختيار كتابخانه ملي ايران قرار دهند يعني اگر شمارگان كتابي 2500 نسخه بود بايد 5 نسخه تحويل كتابخانه ملي ايران نمايند.

لازم به ذكر است اجراي قانون واسپاري طبق مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي بر عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است ولي طبق توافقات انجام شده بين سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران و آن وزارتخانه ، برعهده کتابخانه ملی نهاده شده است.

منابع دریافت شده با اولویت زیر به مراکز اختصاص می یابد

1.      کتابخانه ملی                         

2.      دانشگاه تهران                     

3.      مجلس شورای اسلامی            

4.      آستان قدس رضوی                

5.       کتابخانه آیت الله مرعشی          

6.      مرکز اسناد انقلاب اسلامی         

7.      نهاد کتابخانه های عمومی کشور  

در تهران ناشران محترم جهت تحویل کتاب می توانند روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 14:30 به آدرس میدان بهارستان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی واحد دریافت کتاب واسپاری مراجعه نمایند .

دریافت پایان نامه

در جلسه 120 مورخ 1391/01/23 كميته فرهنگ و تمدن اسلام و ایران شوراي عالي انقلاب فرهنگي کلیه مراکز آموزشی و پژوهشی دولتی و غیر دولتی موظف شدند یک نسخه از پایان نامه دانش آموختگان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری  و لوح فشرده ی آن را به کتابخانه ملی اران تحویل نمایند.

در حال حاضر بعضی از دانشگاهها و مراکز آموزش عالی پایان نامه ها را از دانشجویان دریافت و به صورت یکجا به کتابخانه ملی ارسال می نمایند و بعضی دیگر نیز دانشجو را مکلف کرده اند که پایان نامه را به کتابخانه ملی تحویل و رسید دریافت دارند.


دانشجویان محترم جهت تحویل پایان نامه می توانند با در دست داشتن  یک نسخه از پایان نامه و نسخه الکترونیکی آن به صورت لوح فشرده ( فایل ذخیره شده به صورت یکپارچه و با فرمت Word ) و تکمیل فرم ثبت و توصیف پایان نامه به سازمان اسناد و کتابخانه ملی مراجعه نمایند .

زمان مراجعه : روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 الی 14:30

 آدرس مراجعه :  بزرگراه حقانی غرب به شرق ،  بعد از ایستگاه مترو ،  بلوار کتابخانه ملی ،  کتابخانه ملی  ، گروه واسپاری و ثبت آثار مراجعه نمایند.
 

ارتباط با واحد

دریافت پایان نامه

تلفن تماس 81623122-81623030

واسپاری کتاب 

تلفن تماس 33966222