پروتكل Z3950

دامنه كاربرد استاندارد Z3950 در بازیابی و تبادل اطلاعات بین نظام های ناهمگون اطلاعاتی است. به بیانی دیگر پروتكل Z 3950 كاربران را قادر می سازد تا نظام هاى اطلاعاتى متفاوت را بر روى انواع شبكه‏ ها و اینترنت از طریق یك محیط كاربر واحد جستجو كنند.
این پروتكل شامل مجموعه ای از قوانین، فرمت ها و روش های ارتباطی منظمی است كه بین نظام های اطلاعاتی مختلف ارتباط برقرار می كند و تعیین می كند چگونه یك نظام اطلاعاتی می تواند با سایر نظام های اطلاعاتی ناهمگون ارتباط برقرار كند. این پروتكل با استاندارد كردن پرسش و پاسخ در دو لایه خدمات دهنده و خدمات گیرنده عمل می كند. در نرم افزار كتابخانه ملی (رسا) نیز دو لایه ZClient و ZServer پیاده سازی شده است. به عبارتی كتابخانه ملی می تواند با  ZServer جزو یكی از هزاران كتابخانه ای قرار گیرد كه به ارائه خدمات Z3950 می پردازند و با ZClient می تواند به زنجیره ای از كتابخانه هایی بپیوندد كه این پروتكل را در سطح Server پشتیبانی می كنند و به بازیابی اطلاعات بپردازد.
بدین ترتیب هر نرم افزاركتابخانه ای كه مجهز به ZClient است می تواند با ثبت مشخصات سرور Z3950 كتابخانه ملی در بخش تنظیمات Z نرم افزار محلی خود، از اطلاعات پایگاه كتابشناسی كتابخانه ملی بهرمند شود.
در ادامه مشخصات سرور Z3950 كتابخانه ملی امده است :

Server Address: z3950.nlai.ir
Port: 210
Database: Default
Options: search pereset scan namedResultSets resultCount

نكته مهم:
ركوردها در پایگاه داده كتابخانه ملی با فرمت یونی كد (Unicode) ذخیره می شوند. برای جستجو و مشاهده اطلاعات ركوردها باید Client مورد استفاده نوع نویسه یونی كد (Unicode) را پشتیبانی كند.

  

آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۷ - ۱۵:۱۷:۳

Use Attribute

SEARCH TYPE (1)

1016

General Keyword

4

Title Keyword

7

ISBN

8

ISSN

21

Subject heading

31

Date of Publication

59

Place of Publication

1018

Publisher

1003

Author

آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۶/۹/۸ - ۵:۵۳:۲۶