استفاده از اینترنت در تالارها

 

کتابخانه ملی ایران در راستای ایفای هر چه بهتر رسالت خود، امکان استفاده از اینترنت را در تالارهای مطالعه برای مراجعان فراهم آورده است. مراجعان محترم می توانند با استفاده از رایانه های شخصی خود و یا رايانه هاي تعبیه شده در بخش منابع غيركتابي، با درج شناسه كاربري و رمز عبور، از اینترنت استفاده نمايند.

 

توجه به نکات زیر در هنگام ثبت نام و استفاده از اینترنت در محیط کتابخانه ضروری است:

 

1. شناسه کاربری هر عضو، شماره عضويت است كه بر روي كارت عضويت درج شده است. رمز عبور  برای استفاده از نرم افزار های کتابخانه ملی و استفاده از اینترنت، هنگام ثبت نام به آدرس پست الكترونيكي كاربران ارسال و يا به تلفن همراه آنها پيامك مي شود.

 

2. یکی از الزامات برای ثبت نام، پست الکترونیکی و شماره تلفن همراه معتبر است. رمز عبور از اين طرق براي شما ارسال خواهد شد.

 

3. هر كاربر مي تواند با استفاده از رايانه هاي سايت (دستگاه هاي رايانه كه روي هر كدام، كاربري اينترنت درج شده است)، روزانه 3 ساعت و با رايانه شخصي، بدون محدوديت زماني( با محدويت حجمي MB 400  در روز )، از اينترنت وايرلس كتابخانه ملي استفاده نمايد.

 

4. هر کاربر با استفاده از رایانه شخصی خود در طول روز مجاز است تنها از یك شناسه کاربری استفاده نماید و استفاده از شناسه کاربری اشخاص ديگر، خلاف قوانین است. بدیهی است در صورت مشاهده اين مورد، با متخلف برخورد خواهد شد.

 

5. الزامی است تمامی دستگاهها در طول روز تنها یك IP اتوماتیك از سیستم اخذ نمایند. تغییر IP به هر شکل، از جمله تغییر MAC address ، دادن IP استاتیك و... خلاف مقررات كتابخانه است .

 

6. مسئولیت صحت کلیه اطلاعات بر عهده شخص است، و در صورت عدم احراز آن در هر زمان، شناسه کاربری از اعتبار ساقط خواهد شد.

 

7. اطلاعاتی که برای شما از طریق پست الکترونیکی  و  تلفن همراه ارسال می گردد، مختص شماست . بنابراين مي بايست از ارائه و افشای آن به دیگران خودداری نمایید، در غیر این صورت عواقب سوء استفاده از آن توسط دیگران به عهده شخص شماست.

 

8. صفحه ورود شناسه كاربري و رمز عبور پس از اتصال به شبکه وایرلس  و درج نشاني وب سايت سازمان اسناد و كتابخانه ملي قابل مشاهده است.

 

9. درصورتي كه اعتبار كارت عضويت شما به اتمام برسد، شناسه كاربري و رمز عبور اينترنت شما هم غير فعال مي شود، به منظور فعالسازي مجدد آن نياز است به اداره عضويت مراجعه، فرم تمديد اعتبار کارت عضویت را تكميل نماييد. در همان زمان اعتبار اينترنت شما تمديد خواهد شد.لازم به ذكر است در صورت تغيير شماره تلفن همراه و نيز آدرس پست الكترونكي نياز است نسبت به ويرايش آنها اقدام نماييد.

 

10. با مراجعه به http://opac.nlai.ir در قسمت عضویت امانت/ ویرایش پروفایل امكان تغییر کلمه عبور مهياست. نيز در صورتیکه رمز عبور خود را فراموش نموديد بر روی"تغییر  کلمه عبور"، کلیک کرده و گزینه کلمه عبور خود را فراموش کرده ام  که در پایین  صفحه ورود قابل مشاهده است،  کلیک کنید شناسه کاربری خود را وارد کنید و روی کلمه ارسال کلیک کنید رمز عبور به آدرس پست الكترونيكي شما ارسال مي شود.

 

11. علاوه بر رايانه هاي موجود در بخش سايت اينترنت و تالار رقومي، شما مي توانيد بر روی رایانه شخصی خود نيز از پايگاه هاي اشتراكي سازمان با دسترسی متن باز استفاده نمایید. در حال حاضر پايگاه هاي اشتراكي سازمان عبارتند از: نمامتن نشريات، بانك مجلات تخصصي، بانك نشريات كشور،پايگاه سيويليكا