معرفی

 

كتابخانة ملي ايران از ابتداي تاسيس در سال 1316 شمسي ضمن جمع آوري منابع مختلف، به گردآوري كتاب هاي ايران شناسي هم همت گماشت.
ایرانشناسی شاخه ای ازمطالعات شرق شناسی است که به دو شاخه ایران قبل از اسلام و بعد از اسلام تقسیم می شود. اساس شكل گيري آشنایی ایرانیان با آثار ایرانشناسان غربی و گردآوري نوشته هاي آنان در اواسط عصر قاجاریه و در عهد ناصرالدین شاه آغاز شد . اندک ایرانیانی  که برای تحصیل به خارج از کشور رفته بودند یا در ایران با زبان های خارجی و عموما" فرانسه آشنايي داشتند اقدام به تهیه برخی از این آثار نمودند و سپس کتابخانه دار الفنون و نیز کتابخانه سلطنتی برخی از این کتب را خریداری نمودند.
تا مدت ها این گونه کتب بیشتر در کتابخانه های شخصی محققان ایرانی یافت می شد تا این که نخستین بار با تاسیس کتابخانه ملی در سال 1316 ه.ش  قانونا" این وظیفه به یک نهاد رسمی کشور واگذار شد .
مجموعه اولیه کتابخانه ملی عبارت بود از کتب اهدائی ایرانشناسان غربي ؛ کتابخانه دار الفنون ؛ کتابخانه معارف؛ کتابخانه سلطنتی ؛ کتابخانه بانک استقراضی روس که کتاب های بسیار خوبی به زبان های آلمانی و فرانسه داشت و چندی بعد کتاب های آلمانی که هیتلر به دولت ایران هدیه کرده بود نیز به این مجموعه اضافه گردید .
در سال 1341 و در زمان ریاست آقای ایرج افشار در کتابخانه ملی کلیه کتب ایرانشناسی از میان کتب خارجی جدا گرديد و بدين ترتيب برای اولین باربخش ایرانشناسی در کتابخانه ملی راه اندازی شد .
پس از انقلاب چند مجموعه از جمله کتابخانه پهلوی و مجموعه دکتر فخرالدين شادمان نیز به کتابخانه ملی منتقل و اهدا شد . در سال 1369 طبق اساسنامه جدید مصوب مجلس شورای اسلامی مرکز مطالعات ایرانشناسی و اسلام شناسی رسما" تاسیس گردید  و سپس همزمان با افتتاح ساختمان جدید کتابخانه ملی در سال 1383بخش ایرانشناسی و اسلام شناسی نيز گشایش یافت.

مجموعه

منابع موجود در بخش ايرانشناسي شامل كتاب؛ نشريه و پايان نامه هاي دانشگاههاي خارج از كشور است . اساس منابع در اين بخش بر چهار زبان اصلي آلمانی ؛ انگلیسی ؛ فرانسوی و روسی قرار دارد . علاوه بر آن منابعی نیز به زبان های گوناگون از جمله : هندی ؛ اسپانیایی ؛ ایتالیایی ؛ زبان هاي كشورهاي اروپای شرقی چون لهستاني؛ رومانيايي ؛ مجاري ؛ اسکاندیناوی و ترکی نیز در این مرکز نگهداری می شود .  


تعداد کتابهای موجود در ايرانشناسي در حال حاضر بیش از 65000 نسخه و به زبان های مختلف مي باشد كه از ارزشمند ترين اين كتب می توان به سفر نامه ها اشاره نمود که تعداد آن ها در حدود 400 عنوان است.  


از دیگر منابع ارزشمندی که طی سال های اخیر به مجموعه ایرانشناسی افزوده شده می توان از پایان نامه های دانشجویان دکتری خارج از کشوربا موضوع ایران واسلام نام برد که در حال حاضر تعداد آن ها بیش از 2500 عنوان می باشد.


نشریات ایرانشناسی و اسلام شناسی شامل مجلات و روزنامه هاي معتبر خارجي است و در حال حاضر تعداد آنها بيش از 6000 مجلد است.