اهداء 69 برگ سند از دوران حکومت ناصرالدین شاه به سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۲/۷/۱۵ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۵:۰:۲۶
اهداء 69 برگ سند از دوران حکومت ناصرالدین شاه به سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان

به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان گيلان، حسين عباس نژاد كارسيداني مدير سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان گيلان روز شنبه 13 مهرماه 1392 از اهداء 69 برگ سند به اين سازمان خبر داد .

وي افزود :اين اسناد توسط آقاي جمال صديقي بصورت امانت تحويل اين سازمان گرديده و با اسكن و تصويربرداري از آنها  اين اسناد با ارزش در حافظه ملي استان بنام اهداء كننده ان به ثبت خواهد رسيد .

عباس نژاد در ادامه گفت : اين اسناد كه مربوط به روستاهاي شهرستان رودسر است صورت ماليات بوده و به شيوه سياق نگاشته شده و مربوط به دوران پادشاهي ناصرالدين شاه قاجار مي باشد و ويژگي بارز اين اسناد تبيين  شيوه مكاتبات مابين مباشرين حكومت محلي در شهر هاي لنگرود و رودسر است .

مدير سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان در خاتمه با ابراز خرسندي از همكاري ويژه گيلانيان براي هر چه پربار تر شدن آرشيو ملي گيلان گفت : قالب اسنادي كه به اين سازمان آورده ميشود بصورت اماني در اختيارما قرار ميگيردد و پس از اسكن و تصوير برداري به صاحبانشان بازگشت داده ميشود و تنها تصوير اسناد در آرشيو ملي گيلان به ثبت ميرسد كه اميدواريم در آينده با ايجاد حس اعتماد بيشتر مردم به اين سازمان بتوانيم احياگر سنت هبه اسناد باشيم تا علاوه بر ثبت تصاوير اسناد اصل آنها را نيز با بهره گيري از روشهاي مدرن نگهداري اسناد در گنجينه اين سازمان براي بازديد نسلهاي آينده نگهداري نمائيم .

وي تصريح كرد: اسناد بجا مانده از پيشينيان راويان جايگاه ويژه و ممتاز گيلان و گيلاني در فرهنگ و دانش و تمدن ايران است و هر كدام از اين اسناد برگ رزيني از اسناد افتخار آفريني هاي گيلانيان هميشه در صحنه به شمار ميرود و اميد آن دارم كه با نگهداري صحيح از آنها از نابودي اين اسناد جلو گيري نمائيم .