شناسایی و تصویربرداری 270 برگ سند ارزشمند متعلق به اواخر دوره صفویه تا اواخر دوره قاجاریه


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۹/۸ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۵:۱:۲۳
شناسایی و تصویربرداری 270 برگ سند ارزشمند متعلق به اواخر دوره صفویه تا اواخر دوره قاجاریه

مدير اسناد و كتايخانه ملي گيلان از شناسايي و تصويربرداري 270 برگ سند ارزشمند روستاي چافجير رودسر متعلق به اواخر دوره صفويه تا اواخر دوره قاجاريه خبر داد.

حسين عباس‌نژاد بعد از ظهر امروز در جلسه اسناد و كتابخانه ملي استان با اشاره به اجراي طرح شناسايي و احياي اسناد قديمي گيلان اظهار كرد: در راستاي اجراي اين طرح مجموعه‌اي از اسناد خطي روستاي چافجير رودسر شناسايي و تصويربرداري شده است.
وي ادامه داد: با پيگيري كارشناسان اسناد و نسخ خطي سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان تعداد 270 برگ سند ارزشمند متعلق به اواخر دوره صفويه تا اواخر دوره قاجاريه مربوط به يكي از خانواده‌هاي قديمي چافجير رودسر تصويربرداري شده تا در آينده‌اي نزديك كار فهرست‌نگاري و استفاده‌هاي پژوهشي از آن آغاز شود.
اين مسئول، خاطرنشان كرد: اميدواريم چنين اقدام‌هايي توسط ديگر دارندگان اسناد قديمي گيلان پيگيري شود تا بخش‌هاي پنهان تاريخ سرزمين گيلان به مرور مورد شناسايي و مطالعه بيشتر قرار گيرد.
به گفته وي، به دليل عدم راه‌اندازي بخش مخازن نگه‌داري اسناد كهن هم‌اكنون تصويربرداري و اسكن اسناد دنبال مي‌شود و با پيگيري‌هاي صورت گرفته و حمايت دلسوزانه استاندار گيلان در آينده‌اي نزديك اين مخازن مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد.
عباس‌نژاد اهداي اسناد مذكور به سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان را توسط زكيه صديقي‌پور چافجيري از بازماندگان اين خانواده قديمي كه به تاريخ ديار خود علاقه فراوان دارند عنوان كرد.