هفدهمین جلسه اندیشگاه با محوریت اخلاق در کلام معصومین برگزار شد.

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۵/۱۹ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۷:۳۹
هفدهمین جلسه اندیشگاه با محوریت اخلاق در کلام معصومین برگزار شد.

هفدهمین جلسه اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با محوریت (( اخلاق در کلام معصومین )) و با تدریس دکتر کریمی پور  در سالن شماره 2 اندیشگاه  این سازمان برگزار گردید .

دکتر کریمی پور گفت : احادیث و روایات بسیاری از امام رضا(علیه السلام) در خصوص اهمیت نماز نقل شده است که از از آن جمله می توان به سخنان ایشان که می فرمایند« نماز هر انسان پارسایی را به خداوند نزدیک می کند» اشاره کرد.

 

وی با اشاره به سفارش ایشان به ابراهیم بن موسی مبنی بر اینکه نماز را بدون علمت از اول وقت آن به تاخیر نینداز، ادامه داد: طبق اسناد تاریخی موجود خود حضرت نیز این چنین بودند و حتی در جلسات سیاسی و علمی که از طرف مامون تشکیل می شد، به نماز اول وقت اهمیت وافر می دانند.

دکتر کریمی پور اضافه کرد: آن حضرت حتی در جلسه ای که عمران صابی یکی از دانشمندان مخالف اسلام حضور داشتند در لحظاتی که به جهت استدلال های شیوا و بیان نافذ ایشان دل عمران صابی به سوی توحید تمایل پیدا کرده بود، به هنگام نماز جلسه را ترک و به همراه یارانشان به نماز ایستادند.

 

وی اضافه کرد: این درحالی بود که عمران می گفت: ای آقای من دل من آماده پذیرش سخنان شماست، سخنان خود را قطع نفرمائید، ولی امام رضا(علیه السلام) تحت تاثیر سخنان او قرار نگرفت و نماز را به موقع اقامه فرمودند.

 

وی همچنین به روایاتی از آن حضرت در خصوص آثار و برکات نماز اشاره کرد و افزود: با اقامه نماز انسان به این مطلب پی می برد که همیشه یک عبد است و در مقابل پروردگارش با نیتی خالصانه و خاضعانه قرار می گیرد تا از بت پرستی و شرک در امان باشد.

 

به گفته کریمی پور، در روایت دیگری داریم که امام رضا(علیه اسلام) می فرمایند« یاد خدا در طول شب و روز باعث می شود که انسان رب و خدای خویش را فراموش نکند».

 

وی با ابراز خرسندی از ایجاد زمینه برای بیان نظرات گوناگون از طریق کرسی های آزاد اندیشی که با اهتمام سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان محقق شده گفت: با تحقیق و پژوهش های بیشتر محققان می توان به نتایج عالی و چشمگیری در حوزه اخلاق در اسلام دست یافت.

 

دکتر کریمی پور در پایان خاطرنشان کرد: معصومین چراغ هدایت زندگی مسلمانان بالاخص شیعیان هستند و بایستی با تمسک و توسل به این بزرگواران راه هدایت و سعادت را به سلامتی پیمود.