بازدید رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان از سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۶/۱۷ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۷:۲۹
بازدید رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان از سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان

بازدید رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان از سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان

دکتر سید هاشم موسوی رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان به همراه استاد فرامرز طالبی نویسنده و پژوهشگر پیشکسوت گیلانی صبح امروز ضمن بازدید از اندیشگاه و مخزن نگهداری اسناد و سایر بخشهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان از نزدیک با وظایف ذاتی این سازمان آشنا شده و در جریان فعالیت های صورت گرفته در این مجموعه قرار گرفت.

دکتر موسوی در حاشیه این بازدید با ابراز خرسندی از حضور در این مجموعه گفت : سازمان اسناد و کتابخانه ملی در طول مدت حضور خود در گیلان فعالیت های شایان توجهی داشته و بی شک این سازمان با توجه به گستره وسیع فعالیتی خود در دو زمینه فرهنگی و پژوهشی و جایگاه حاکمیتی که نظارت بر سیستم بایگانی ادارات دولتی میباشد در آینده نزدیک به یکی از توانمندترین مجموعه های استان تبدیل خواهد شد .

وی تصریح کرد : سازمانها و پژوهشگران استان به دلیل نیاز بیش از حد خود به منابع و گنجینه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای پیش برد اهداف خود باید با نگاه ویژه ای به این سازمان نگاه کنند و همکاری با این مجموعه عظیم را سر لوحه کار خود قرار دهند .

رئیس پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان افزود : بطور مثال آرشیو ملی هر استان بیانگر اخبار حوادث و رویدادهایی است که در تاریخ آن منطقه روی داده و غنای هر چه بیشتر این آرشیو حکایت کننده فرهنگ و ادب و نحوه زیست منطقه خواهد بود . حال آرشیو ملی گیلان با توجه به حضور درخشان مردم استان در تمام مراحل تاریخ به راحتی می تواند شجاعت و حضور چشمگیر گیلانیان را بیان نماید و بی شک با توجه به قدمت شهرداری در گیلان اسناد موجود در این مجموعه خواهد توانست بازویی توانمند برای هر چه پربارتر نمودن این مجموعه باشد .

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود به بررسی بایگانی راکد ادارات دولتی اشاره نمود و در واقع سازمان اسناد و کتابخانه ملی را در این بخش اهرمی توانمند برای یاری مدیران دستگاه های دولتی بر شمرد و افزود : سازمان اسناد ملی با حضور در هر سازمان دولتی مدیر دستگاه را از قید نگهداری اسناد زائد که بعضاً می توانند برای وی مسئولیت ساز باشند رهانیده و همچنین یکی از بزرگترین مشکلات در امروز در سازمانها که همان کمبود فضای اداری است را با تخلیه فضاهای در گیر اسناد راکد بر طرف مینماید.

در این جلسه حسین عباس نژاد کارسیدانی مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان نیز با بیان خیر مقدم به دکتر موسوی و استاد فرامرز طالبی آمادگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان را در خصوص همکاری ویژه با پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان در بخش شناسایی و جمع آوری اسناد و نسخ خطی ، ضبط تاریخ شفاهی اساتید برجسته و شاخص آن دانشگاه و برگزاری جلسات پرسش و پاسخ در خصوص مسائل متنوع علمی و ادبی و فرهنگی اعلام نمود و این همکاری را سبب اعتلای فرهنگ و ادب استان دانست.