همایش ملی دیوار نگاره های بقاع متبرکه گیلان با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار میگردد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۷/۲۹ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۷:۱۹
همایش ملی دیوار نگاره های بقاع متبرکه گیلان با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار میگردد

حسین عباس نژاد کارسیدانی مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان از برگزاری همایش ملی دیوار نگاره های بقاع متبرکه استان گیلان خبر داد .

وی افزود : کارگروه برگزاری این همایش ملی تشکیل شده است و ساختار هیئت برگزار کننده و سازمان های همکار در این پروژه مشخص گردید.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان تصریح کرد : اهداف اصلی این همایش لزوم حفاظت از بنا های بقاع متبرکه به عنوان میراثی ماندگار، آشنایی نسل نو با تاریخ شهر به عنوان هویتی ملی،انسجام و پیوند بافت شهری با ارزشهای ملی و مذهبی ، تقویت صنعت گردشگری دانست .

وی گفت : سازمان اسناد و کتابخانه ملی تلاش خواهد نمود تا در بخش اسناد بقاع متبرکه و عکس های قدیمی از نقاشی بر روی دیوار های بقاع متبرکه برگزار کنندگان را یاری نماید.

عباس نژاد همچنین در خصوص محورهای اصلی این همایش نیز افزود : عوامل و عناصر بصری نقاشی های دیوارهای بقاع ، شیوه های مرمت دیوار نگاره ها، شیوه های حفاظت از نقاشی های دیواری بقاع متبرکه ، بررسی و تحلیل شکلی و ریخت شناسی نوشتاری دیواری بقاع متبرکه از محورهای اصلی مورد پژوهش و بررسی در این همایش خواهد بود .

وی در خاتمه افزود : این همایش با همکاری دفتر امام جمعه لاهیجان ، فرمانداری ،شهرداری و شورای اسلامی لاهیجان، سازمانهای اسناد و کتابخانه ملی ، میراث فرهنگی،حوزه هنری ، اوقاف ، جهاد دانشگاهی و دانشگاه های گیلان  و الزهرا و... برگزار خواهد شد و علاقمندان می توانند چکیده مقالات خود را تا تاریخ 15 آذر ماه 1394 به دبیرخانه علمی این همایش ارسال نمایند .