مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان از برگزاری دوره آموزش تاریخ شفاهی در استان خبر داد

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۲۳ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۷:۱۱
مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان از برگزاری دوره آموزش تاریخ شفاهی در استان خبر داد

به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان حسین عباس نژاد کارسیدانی مدیر این سازمان از آغاز ثبت نام دوره آموزشی ثبت و ضبط تاریخ شفاهی مفاخر در آن سازمان خبر داد .

وی تاريخ شفاهي را يكي از شيوه هاي پژوهش در تاريخ عنوان نمود که به شرح و شناسايي وقايع، رويدادها و حوادث تاريخي بر اساس ديدگاه ها، شنيده ها و عملكرد شاهدان، ناظران و فعالان آن ماجراها مي پردازد.

عباس نژاد تصریح کرد :تاريخ شفاهي حتي در صورت مكتوب شدن، خصلتي گفتاري  دارد و در فرآيند مصاحبه تاريخ شفاهي دو عامل مصاحبه كننده و راوي ارتباطي تنگاتنگ يافته و مصاحبه كننده به عنوان يك شنونده فعال نقشي اساسي ايفاء مي كند تا مصاحبه شونده (راوي) در فضايي آرام و بي دغدغه به شرح و بسط ديدگاه ها و شنيده هاي خود بپردازد.

وی افزود : نقش مصاحبه گر در اين ميان، نقشي فعال و پوياست و گفتمان متقابل مصاحبه گر و راوي با به كار گيري شيوه هاي اصولي و استاندارد مصاحبه تاريخ شفاهي به آشكار شدن زواياي پنهان تاريخ و بازسازي دوباره آن منجر مي شود.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه دوره مذکور بمناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی برای عموم آزاد و رایگان بوده افزود : در پایان به حاضرین دوره گواهی رسمی از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان داده خواهد شد .

وی گفت: علاقمندان از تاریخ 25/ 8/1394 می توانند با مراجعه حضوری به سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان به نشانی : رشت ، فلکه گاز ، خیابان نامجو، بن بست دانشگاه اقدام به ثبت نام نموده و جهت کسب اطلاعات بیشتر نیز می توانند با تلفن 013-33362301 تماس حاصل نمایند .

وی در خاتمه زمان برگزاری این کارگاه آموزشی را در نیمه اول آذر ماه 94 عنوان کرد و گفت : امیدواریم با آموزش صحیح شیوه های ثبت و ضبط تاریخ شفاهی شاهد چاپ کتاب های جذاب و متنوعی از سرگذشت زندگی و خاطرات مفاخر این مرز و بوم باشیم .