همایش تجلیل از نویسندگان و ناشرین برتر استان گیلان همزمان با هفته کتاب برگزار شد .


تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۲۸ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۷:۱۰
همایش تجلیل از نویسندگان و ناشرین برتر استان گیلان همزمان با هفته کتاب برگزار شد .

صبح چهارشنبه 27 آبان همزمان با هفته کتاب همایش تجلیل از نویسندگان و ناشرین برتر استان باهتمام سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان در سالن اجتماعات ( اندیشگاه شماره 2 ) با حضور مدیران ارشد فرهنگی ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و چهره های برجسته فرهنگ و ادب گیلان برگزار شد .

در ابتدای این همایش حسین عباس نژاد کارسیدانی مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با عرض خیر مقدم به تمامی حاضرین در همایش به تبیین اهداف برگزاری همایش پرداخت .

وی گفت : همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی بر آن شدیم تا از سالها زحمات تعدادی از پژوهشگران برجسته استان گیلان به نمایندگی از جمع کثیر فرهیختگان استان گیلان قدردانی نماییم و همچنین بدلیل ارتباط سازمان اسناد و کتابخانه ملی با ناشرین استان در بخش واسپاری کتاب نیز دو تن از ناشرین کوشا و فعال استان در حوزه نشر کتاب را مورد تقدیر قرار خواهیم داد .

وی در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطر اساتید بزرگوار پرتو و فرض پور ماچیانی از همکاری ویژه آن دو عزیز با سازمان متبوعه خود از زمان تاسیس تا اخرین لحظه از عمر پربارشان خبر داد .

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان در ادامه تصریح کرد : مفاخر استان می بایست به عنوان اسطوره های فرهنگی به جامعه معرفی شوند.
حسین عباس نژاد کارسیدانی موازی کاری در مسایل اداری را مطلوب ندانست و افزود: در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، همه می بایست همگام شوند و این سازمان مستثنی نیست.

در ادامه نیکومنش رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر رشت گفت : امروزه با گسترده بودن شبکه‌های اجتماعی سرانه مطالعه در کشور کاهش یافته است و باید با ایجاد انگیزه در جوان، تشویق و گروه بندی، مسئولان امر در جهت ارتقاء فرهنگ مطالعه گام بردارند.

رئیس کمسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت اظهار کرد: نهادینه کردن فرهنگ مطالعه در کشور نیازمند عزم ملی است و در گیلان مسئولان با همدلی و همکاری در آینده فضای مطالعه گیلان را با حمایت‌های ویژه افزایش خواهند داد.

در ادامه همایش محمد تقی احمد پور جکتاجی به نمایندگی از جامعه پژوهشگران گیلان در جایگاه قرار گرفت و گفت : مسئولان و متولیان حوزه کتاب و کتاب خوانی نسبت به حفظ آثار رسیده از نیاکان و همچنین کیفیت سازی در حوزه کتاب دقت نظر داشته باشند و از مردم استان خواست اجازه ندهند اسناد و نسخه های پیشین که نشانی از هویت این سرزمین است، در کنج پستوها اسیر موریانه ها شوند.

وی در این همایش یک جلد قرآن خطی نفیس و دو جلد کتاب خطی با قدمت قریب به دو قرن را به سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان اهداء نمود..

همچنین امیر محمدپور مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان گیلان نیز به عنوان سخنران دیگر این همایش ضمن تبریک هفته تکریم مقام کتابدار و ترویج گفتمان کتابخوانی اظهار داشت: کتابخانه ها بازوانی دارد به عنوان کتابدار و کتابداران نقش اصلی در ترویج فرهنگ مطالعه خواهند داشت و بازوان اصلی این حوزه هستند.بالاخره ما یک منبع، فضا و جایگاهی هستیم که باید بتوانیم کتابهای خوب را به مردم معرفی کنیم و تلاش ما این است که در این سطح به عنوان یک مرکز فرهنگی خدمات خوبی را به مردم ارایه دهیم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به پایین بودن سرانه مطالعه کتاب در گیلان اشاره نمود و یکی از مشکلات اساسی مطالعه در گیلان را کمبود بیش از اندازه فضا برای مطالعه عنوان کرد و از مسئولین کشوری و استانی خواستار تسریع در امر آماده سازی ساختمان کتابخانه عمومی شهرستان رشت شد .

 همچنین در این همایش جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی و جت الاسلام آتش زر از اساتید حوزه علمیه قم نیز در خصوص تبیین جایگاه کتاب و کتاب خوانی و ایجاد بستر مناسب برای ترغیب مردم به مطالعه کتاب و دانش افزایی ایراد سخن نمودند.

در پایان این همایش از محمدتقی پوراحمد جکتاجی بعنوان پژوهشگر عرصه مطبوعات، فرامرز طالبی پژوهشگر حوزه سینما و تئاتر و هوشنگ عباسی پژوهشگر و نویسنده حوزه گیلانشناسی و نهضت جنگل و مدیران انتشارات فرهنگ  ایلیا و سپیدرود تجلیل و یاد استاد فرض پور ماچیانی و افشین پرتو از مفاخر زنده یاد استان گرامی داشته شد.