چالش های زیست محیطی رودخانه های رشت در اندیشگاه گیلان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۹/۷ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۷:۶
چالش های زیست محیطی رودخانه های رشت در اندیشگاه گیلان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

عصر پنجشنبه نشست کارگروه حامیان محیط زیست با محوریت چالش های زیست محیطی رودخانه های رشت در اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان با حضور اساتید دانشگاه و پژوهشگران حوزه محیط زیست برگزار شد .

دکتر صبوری در این باره گفت: رودخانه ‌های گوهررود و زرجوب که باید شریان ‌های حیاتی تالاب بین المللی باشد هم اکنون به شاهراه مرگ تالاب بدل شده و با شتابی ‌نگران‌ کننده مواد سمی و زباله ‌های خطرناک بیمارستانی به همراه پساب ‌ها و فاضلاب ‌های شهر رشت را به درون این پهنه آبی می ریزند.

وی افزود: این تالاب از نظر گردشگری، تنوع زیستی گونه‌ های مختلف جانوری و گیاهی، کنترل سیلاب، اقتصادی، اشتغالزایی، شکار و تقویت آب‌ های زیرزمینی دارای ارزش بسیاری است.

مدیر کارگروه حامیان محیط زیست تاکید کرد: این رودخانه‌ ها آلودگی‌های زیادی را به تالاب بین ‌المللی انزلی وارد می‌ کنند و یک تهدید جدی برای این اکوسیستم ارزشمند استان به شمار می‌ روند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آلودگی آب این رودخانه ‌ها را به صورت فاضلاب‌ های ‌شهری، صنعتی و کشاورزی، مواد زائد جامد و دیگر منابع آلاینده تقسیم‌ بندی کرد و گفت: هر کدام از این موارد موجب چالش‌ های جدی زیست ‌محیطی و تخریب محیط‌زیست و پیامدهای ناگوار برای منطقه شده است که تاثیرات تهدید‌آمیز آنها در ابعاد مختلف دور از ذهن نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امروز گوهررود و زرجوب از آلوده‌ترین رودخانه‌های ایران حتی دنیا شمرده می‌شود بر ضرورت تدوین راهکارهای اساسی برای جلوگیری از ورود هر چه بیشتر آلاینده به این منابع آبی تاکیدکرد.