مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان از برنامه های این سازمان در هفته پژوهش خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۹/۲۳ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۷:۱
مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان از برنامه های این سازمان در هفته پژوهش خبر داد.

به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان حسین عباس نژاد کارسیدانی مدیر گیلان از برنامه های تدوین شده بمناسبت هفته پژوهش خبر داد.

عباس نژاد گفت :در دنیای امروز، دانایی یکی از محور‌ها و شاخص‌های اصلی پیشرفت و تعالی هر جامعه به شمار می‌رود. سنجش سطح دانایی به میزان تولید و مصرف اطلاعات و گسترش دانایی به دسترسی سریع و آسان به منابع علمی موثق وابسته است. دانسته‌های ما یا با مطالعه منابع اطلاعاتی موجود و یا بنا به پژوهش‌هایی که خود انجام می‌دهیم، به دست می‌آید. اگر این دانسته‌ها بر پایه نتایج پژوهش‌های قبلی باشد، در واقع به مصرف اطلاعات پرداخته‌ایم و اگر مبتنی بر مشاهدات و تحلیل‌های جاری باشد، تلاش ما به تولید اطلاعات منجر شده است؛ بنابراین، منبع اصلی تولید اطلاعات و دانش جدید در واقع حاصل فعالیت‌های پژوهشی است که انجام می‌گیرد.

وی افزود :پژوهش در هر موضوع، به هر گونه و در هر سطحی که انجام شود، تلاشی منسجم و نظام‌مند در راستای توسعه دانش موجود درباره موضوع‌هایی است که با آنها سروکار داریم. پژوهش کوششی است برای یافتن بهترین راهکار‌های ممکن برای حل مشکلات موجود در عرصه‌های زندگی.

وی در ادامه تصریح کرد : سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز به عنوان منبع تغذیه  و هسته مرکزی  اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران در حوزه های گوناگون تلاش می کند تا با جمع آوری تمامی داده های موجود در جامعه جوابگوی خواسته های پژوهشگران در حوزه های مختلف علم و ادب و فرهنگ و ... باشد.

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی استان گیلان در ادامه ی صحبت های خود به تعدادی از برنامه های این مدیریت در هفته پژوهش اشاره نمود و گفت : در این هفته به اتفاق جمعی از پژوهشگران مطرح استان به عیادت استاد فریدون نوزاد خواهیم رفت و آغاز هفته پژوهش را در منزل این بزرگمرد عرصه تحقیق و پژوهش و چهره ماندگار استان پاس خواهیم داشت .

وی همچنین به برگزاری دو ویژه برنامه در اندیشگاه گیلان با موضوعات "لزوم پرداخت به امر پژوهش " و " ایران آباد در سایه وحدت حوزه و دانشگاه" با حضور اساتید برجسته حوزه و دانشگاه بمناسبت هفته پژوهش اشاره نمود.

عباس نژاد در خاتمه به ویژه برنامه این سازمان در روز چهارشنبه که در تقویم به عنوان روز پژوهش نامگذاری شده اشاره کرد و گفت : در این روز با حضور پژوهشگران به حوزه تاریخ به بررسی کرونولوژی نهضت جنگل به روایت استاد روبرت واهانیان از پژوهشگران تاریخ گیلان خواهیم پرداخت تا ازاین حیث هم دین خود را به پاسداشت پژوهش در استان ادا نمائیم و هم از این منظر گرامی بداریم یاد و خاطره رشادت های میرزا کوچک خان جنگلی را که یازدهم ماه جاری سالگرد شهادت این بزرگ مرد آزادی خواه را پشت سر گذاشتیم .