مدیرکل امور حقوقی و استانهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مهمان ویژه صحن علنی شورای شهر رشت شد:

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۲۴ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۶:۵۵
مدیرکل امور حقوقی و استانهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مهمان ویژه صحن علنی شورای شهر رشت شد:

حسین عباس نژاد کارسیدانی مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان در ابتدا از ریاست کمسیون فرهنگی بدلیل اختصاص وقت به سازمان در جلسه علنی شورا تقدیر و تشکر نمود.

وی گفت : در تمام کشورهای پیشرفته نگاه به حوزه سند یک نگاه ویژه می باشد . زیرا اگر ما بدانیم در گذشته چه اتفاقی افتاده با آن تجارب برای آینده تصمیم گیری کنیم.در کشور ما نیز اخیرآ نگاه ویژه ای به بخش سند معطوف شده و از این رو سازمان اسناد و کتابخانه ملی را می توان به عنوان پلی مابین گذشته و آینده کشور دانست و می توان د در تمام ظرفیت های فرهنگی کشور نقش ایفا نماید.

وی افزود در جلسات گذشته حضورش در کسیون فرهنگی شورا نتایج چشمگیری حاصل شده و این مبین آن است که مجموعه دوره چهارم شورا اعتقاد راسخ بر پیشرفت فرهنگی استان و همچنین حفاظت و صیانت از هویت ملی استان گیلان دارند .

وی در خصوص روند ساخت تالار مطالعه الکترونیک شمال کشور در شهر رشت افزود : با اهتمام ویژه شورای اسلامی و شهرداری رشت بخش وسیعی از زیر ساخت ها و خدمات نرم افزاری این پروژهبه اتمام رسیده و در آینده نزدیک با تکمیل بازسازی ساختمان این پروژه بصورت رسمی و با حضور چهره های شاخص استانی و کشوری آغاز بکار خواهد نمود .

مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی این تالار مطالعه را به برند استانی دانست و با توجه به وجود این تالار در سازمان مرکزی , وجود آن در استان گیلان می تواند یک افتخار کشوری برای استان خواهد بود و از آن پس علاوه بر ارائه خدمات به دانشجویان و پژوهشگران گیلان , پژوهشگران استانهای همجوار نیز می توانند از این فرصت استانی استفاده نمایند که خود با جذب توریست علمی و فرهنگی در گیلان خواهد شد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به نیاز استان به داشتن مخازن استاندارد نگهداری اسناد اشاره نمود و گفت : برای اینکه بتوانیم اسناد مربوط به استان گیلان را که در آرشیو ملی ایران نگهداری می شود به موطن اصلی خود بازگردانیم نیاز به راه اندازی مخازن استاندارد داریم که در این راستا نامه ای با امضاء مفاخر و چهره های برجسته علمی و فرهنگی استان گیلان تهیه و برای دکتر نوبخت ارسال گردید و ایشان نیز مبلغی را برای احداث این مخازن اختصاص داده اند و حالیه نیازمند جانمایی یک زمین برای اجرای این پروژه هستیم که امیدواریم با همکاری همچون همیشه شورای اسلامی و شهرداری رشت این مهم نیز به منصه ظهور برسد.

در ادامه علیرضا دباغی مدیرکل امور حقوقی و استانهای سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران که مهمان ویژه این همایش بود با عرض مسرت از حضور در استان گیلان ، مرکز اسناد استان گیلان را با توجه به فعالیت های صورت گرفته در آن در مدت کوتاه سه سال مجموعه ای پویا و پیشرو ارزیابی نمود و این حرکت با شتاب رو به جلو را در مرحله اول مرهون همکاری و مساعدت ویژه مدیران عالی استان دانست.

وی تصریح کرد : نگاه فرهنگی مدیرانی همچون اعضای شورای شهر رشت نشان از غنای فرهنگی گیلان دارد و بی شک با حمایت های آتی این مدیران گیلان با راه اندازی تالار مطالعه الکترونیک و اتصال به مجموعه عظیم کتابخانه ملی ایران در آینده نزدیک گیلان به یکی از مراکز پیشرفته تولید علم و دانش تبدیل خواهد شد .

وی همچنین سازمان اسناد و کتابخانه ملی را متشکل از دو بخش بیان نمود که در بخش اسناد ملی با وظیفه گردآوری , حفاظت و اشاعه اسناد ملی کشور دانست و دربخش کتابخانه نیز به ارائه خدمات کتابخانه ای می پردازد و گفت : انصافاً مدیریت اسناد گیلان نیز با اهتمام آقای عباس نژاد و همراهی مدیران فرهنگی و فرهنگ دوستان گیلانی توانسته در هر دو بخش به نحو عالی ارائه خدمات نماید .

وی همچنین از اعضای شورای شهر و شهردار رشت خواستار همکاری ویژه با مدیرت گیلان در راستای تکمیل تالار مطالعه الکترونیک و راه اندازی مخزن نگهداری اسناد گیلان شد و افزود آرشیو ملی هر منطقه نماد هویت مردمان آن منطقه می باشد و با توجه به غنای فرهنگی و اجتماعی مردمان گیلان راه اندازی آرشیو ملی گیلان و ارائه اسنادموجود در آن به مراجعین و علاقمندان برگ زرینی خواهد بود در کارنامه شما مدیران در بخش فرهنگ.