دیدار مدیر گیلان با رئیس سازمان برنامه و بودجه استان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۶ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۶:۳۸
دیدار مدیر گیلان با رئیس سازمان برنامه و بودجه استان

به گزارش روابط عمومی مدیریت اسناد و کتابخانه ملی گیلان دکتر ژاله حساس خواه با حضور در سازمان برنامه بودجه استان با ریاست این سازمان دیدار کرد.

در این دیدار دکتر حساس خواه ضمن بیان اهم اهداف و وظایف سازمان اسناد و کتابخانه ملی به تشریح فعالیت های صورت گرفته از بدو تاسیس مدیریت استانی در گیلان و چشم انداز و برنامه های آتی این مجموعه پرداخت.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان با اشاره به دامنه وسیع فعالیت های سازمان در دو حوزه سند و کتاب، از فعالیت اندیشگاه در راستای تولید فکر و تبادل اطلاعات و مباحثه در خصوص مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، ادبی و ....  گزارشی ارائه نمود.

وی تصریح کرد : در حوزه سند علاوه بر شناسایی، گردآوری و صیانت از اسناد و نسخ خطی به عنوان راویان هویت ملی مردمان گیلان وظیفه تعیین تکلیف بایگانی راکد سازمان ها و ادارات دولتی استان و در حوزه کتاب خدمات کتابخانه ای از قبیل فیپا و شاپا و شابکا و واسپاری کتب و نشریات و پایان نامه ها  از وظایف سازمان اسناد و کتابخانه ملی است.

حساس خواه در ادامه به نامناسب بودن مکان استقرار مدیریت گیلان اشاره نمود و افزود : با توجه به اینکه این مرکز محل رفت و آمد پژوهشگران و اندیشمندان استان می باشد، فضایی که این شخصیت های علمی و پژوهشی در آن قدم میگذارند و مبرهن غنای فرهنگی استان است، شایسته داشتن ظرفیت های متناسب با نوع فعالیت این مجموعه می باشد.

مدیر مرکز گیلان همچنین با اشاره به شخصیت علمی و پژوهشی دکتر محمدی ریاست سازمان برنامه بودجه استان و پژوهش های علمی ایشان در حوزه تاریخ و فرهنگ گیلان، خواستار عنایت ویژه سازمان برنامه و بودجه در زمینه تخصیص اعتبارات  برای حوزه پژوهش در میراث مکتوب استان گیلان گردید.

در ادامه این نشست دکتر کیوان محمدی ریاست سازمان برنامه و بودجه استان گیلان با ابراز خوشحالی از اینکه گیلان جز معدود استانهایی است که از وجود مدیریت استانی اسناد و کتابخانه ملی بهره مند میشود عنوان داشت : جایگاه این مدیریت استانی به دلیل وظیفه سازمانی و فعالیت های ارزشمندی که در حوزه آرشیو هویت ملی در استان انجام میدهند بسیار باید بالاتر از شرایط کنونی قرار بگیرد .

وی افزود : من در راس مدیریت بوجه استان از هر تلاشی در راستای افزایش جایگاه این سازمان در جامعه گیلان کوتاهی ننموده و وظیفه تمامی مدیران استان میدانم تا با حمایت از این مجموعه فرهنگی در راستای حمایت از اسناد ملی به عنوان نماد و سمبل تاریخ و گذشته استان گام بردارند.

دکتر محمدی در ادامه این جلسه با اشاره به نحوه نگهداری اسناد که مستازم فضایی استاندارد می باشند از کمک سازمان برنامه و بودجه  درراستای تهیه مخازن استاندارد و همچنین مرمت فضای اداری مدیریت گیلان خبر داد.

وی در ادامه با اشاره به حجم زیاد اسنادی از گیلان در کشورهای آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و ... به اعلام آمادگی سازمان برنامه و بودجه گیلان در خصوص تیمی متشکل از کارشناسان سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان و پژوهشگران استان به کشورهای مذکور جهت بازیابی و برگرداندن این اسناد به موطن اصلی خود اشاره نمود.