مراسم یادبود استاد فریدون نوزاد در مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان برگزار شد.


تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۳ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۴:۵۶:۱۲
مراسم یادبود استاد فریدون نوزاد در مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان برگزار شد.

مراسم یادبود استاد فریدون نوزاد شاعر، محقق و نویسنده گیلانی با حضور چهره‌های علمی و ادبی استان به اهتمام مرکز اسناد و کتابخانه ملی گیلان در سالن همایش‌های این مرکز برگزار شد.

در ابتدای برنامه دکتر ژاله حساس خواه مدیر مرکز اسناد و کتابخانه‌ملی استان به سخنرانی پرداخت و ضمن بزرگداشت مقام فریدون نوزاد، او را یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های فرهنگی استان به شمار آورد.

حساس خواه در ادامه گفت: زمینه فرهنگی امروز به تحمل و امیدواری نیازمند است تا بتوان با تکیه‌بر صبر راه ناهموار فرهنگ را برای نسل بعد هموار کرد.

او در ادامه تصریح کرد: تلاشگرانی که در عرصه فرهنگ بر همه مشکلات صبر کرده و تلاش می‌کنند تا راه نفس کشیدن فرهنگ را باز بگذارند یکی از ارزشمندترین سرمایه‌های ما هستند که حیات فرهنگی نسل بعد وابسته به آن‌هاست و بی‌شک استاد نوزاد از همین گروه بود.

مدیر مرکز اسناد و کتابخانه‌ ملی گیلان در ادامه عنوان کرد: ما در مقام کنونی یک مسئولیت مهم داریم و آن‌هم حمایت از بزرگانی است که تلاش می‌کنند پیشینه فرهنگی ما حفظ و بدون انحراف به نسل بعد منتقل شود.

دکتر حساس خواه در ادامه افزود: ما به کمک همه مردم برای جمع‌آوری اسناد و سوژه‌های فرهنگی نیازمندیم و هرکسی باید به‌صورت داوطلبانه خود را در خدمت فرهنگ بداند و سرمایه‌های گمنام فرهنگی را به ما معرفی کند و ما هم در این مقام مسئولیم که این آثار را حفظ کنیم.

در ادامه محمدکاظم یوسف پور، از شخصیت‌های فرهنگی و استاد دانشگاه عنوان کرد: در زمانه‌ای که فرزانگی در جامعه کمرنگ شده، «نوزاد» همچنان فرزانه و ادیب بود و می‌کوشید تا به سهم خود جامعه را از انحراف فرهنگی برهاند.

یوسف پور در ادامه با بیان ‌همکاری خود با فریدون نوزاد در جمع‌آوری کتاب ارزشمند «گیله گپ» عنوان کرد: وقتی کار نوشتاری گیله گپ به اتمام رسید ما تصمیم گرفتیم تا شیوه آوایی درست کلمات و اصطلاحات گیلکی را هم جمع‌آوری کنیم که استاد نوزاد خود به‌تنهایی در میان محلیان می‌گشت تا به‌صورت دقیق آواهای مختلف آن کلمه یا اصطلاح را ضبط کند و اکنون بعد از همه تلاش‌های ایشان، گیله گپ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین منابع در زمینه زبان گیلکی به شمار می‌رود.

در ادامه رضا نوزاد، فرزند فریدون نوزاد ضمن قرائت دل نوشته‌ای از استاد نوزاد عنوان کرد: دوستان و نزدیکانی که از دیرباز با پدرم در ارتباط بودند کاملاً واقف‌اند که تاسیس چنین نهادی که بتواند آثار فرهنگی و اسناد مهم تاریخی ما را حفظ کند از دیرباز محل توجه ایشان بود و خوشحالیم که توانست در زمان حیات، شاهد تاسیس آن باشد.

در ادامه برنامه محمدعلی فائق از چهره‌های برجسته علمی گیلان با زبان گیلکی به بیان خاطرات خود با استاد نوزاد پرداخت و گفت: دیدار اول من با فریدون، در ۱۸ سالگی‌ام بود. او همچنین گفت: من و «فریدون» سال‌های سال در مجله «گیلان ما» همکار بودیم و او برای انتشار مداوم و باکیفیت گیلان ما تلاش‌های بسیاری کرد.

فائق در ادامه ضمن اشاره به اخلاق حرفه‌ای استاد نوزاد در امر نویسندگی و روزنامه‌نگاری گفت: فریدون فقط سردبیر گیلان ما نبود، او صاحب نشریه و رهبر نشریه هم بود و من در طول ۷۰ سال آشنایی با او بسیار از او آموخته‌ام. فائق در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت حمایت از سرمایه‌های فرهنگی استان، از چندین شخصیت برجسته فرهنگی نام برد و تاکید داشت که هر یک از این‌ها وزنه‌هایی هستند که می‌توانند فرهنگ استان را حفظ کنند.

در پایان نیز تعدادی از فعالین فرهنگی استان به قرائت اشعار فارسی و گیلکی در وصف استاد فریدون نوزاد پرداختند که با استقبال حاضرین روبه‌رو شد.

 

منبع: پایگاه تحلیلی خبری گیل نگاه