گردآوری مجموعه عکس های شخصی نقاش نامدار گیلانی


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۹/۸ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۵:۱:۱۹
گردآوری مجموعه عکس های شخصی نقاش نامدار گیلانی

بسمه تعالي

گردآوري مجموعه عكس هاي شخصي نقاش نامدار گيلاني

سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان گيلان در راستاي انجام يكي از وظايف ذاتي خود كه تهيه و تدوين تاريخ شفاهي مشاهير فرهنگ و هنر استان است اقدام به گرد آوري مجموعه اي از عكس هاي شخصي يكي از نقاشان نامدار گيلان نمود .

اين مجموعه مشتمل بر عكس هاي خصوصي از زنده ياد استاد سيد محمد حبيب محمدي است، وي از فارغ التحصيلان رشته نقاشي در سالهاي قبل از 1920 ميلادي در مسكو بوده و از پيشگامان نقاشي مدرن گيلان بشمار ميرود و چهره هاي برجسته اي افتخار شاگردي و تلمذ هنرنرد اين استاد برجسته را داشته اند.استاد حبيب محمدي اصالتا لنگرودي بوده ودر سال 1351 در تهران در گذشت .

در پي گرد آوري اين مجموعه حسين عباس نژاد كارسيداني مدير سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان گيلان با ابراز خرسندي از احياء اين مجموعه ارزشمند گفت : در گيلان تا به امروزكمتر به گردآوري مجموعه عكس هاي تاريخي اشخاص توجه شده است ، بهمين خاطر يكي از برنامه هاي اصلي سازمان توجه ويژه در اين حيطه خواهدبود. وي افزود : گيلان بخاطر شرايط ويژه جغرافيايي از ديرباز  نقاشان نامي بسياري را در دامان خود پرورش داده كه نام آنها بر تارك آسمان هنر ايران و اسلام ميدرخشد و اميدوارم در آينده بيش از پيش آثار و شرح وقايع زندگي هنري هر كدام از اين اساتيد مورد توجه و بررسي كارشناسان قرار بگيرد.

در پايان لازم به ذكر است كه اين مجموعه توسط علي اميري كارشناس اسناد خطي سازمان اسناد وكتابخانه ملي استان گيلان واز مجموعه شخصي برادر زاده آن استاد ، سركار خانم حبيب محمدي گردآوري شد .

 

ميركوشا فياضي

روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان