تدوین تاریخ شفاهی پیشکسوتان ورزش گیلان برای اولین بار در کشور انجام خواهد شد


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۹/۸ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۵:۱:۱۴
تدوین تاریخ شفاهی پیشکسوتان ورزش گیلان برای اولین بار در کشور انجام خواهد شد

تدوين تاريخ شفاهي پيشكسوتان ورزش گيلان براي اولين بار در كشور انجام خواهد شد

عباس نژاد كه در اين هفته به همراه معاونين و كارشناسان سازمان خود براي امضاي تفاهم نامه تدوين تاريخ شفاهي پيشكسوتان ورزش گيلان در دفتر مدير كل سازمان ورزش و جوانان گيلان حضور يافته بود گفت: اين كار براي اولين بار در كشور انجام خواهد شد و در نظر داريم كه با تهيه آرشيو شفاهي كه شامل  پوستر، عكس و حكم قهرماني از قهرمانان ورزش گيلان و چاپ و نگهداري آنها در گنجينه اسناد گيلان است،  ياد قهرماني ها و پهلواني هاي اين عزيزان را به عنوان ميراثي ماندگار براي نسل هاي آينده حفظ نماييم.

وي همچنين افزود:  دو ورزش كشتي و باستاني را به عنوان پايلوت اوليه اين طرح قرار داديم و در آينده آن را به ساير ورزش ها بسط خواهيم داد.

عباس نژاد افزود: يكي از بندهاي اساسي اين تفاهم نامه اجراي طرح تدوين تاريخ شفاهي ورزشكاران شهيد استان گيلان است كه آن را به عنوان اهم واجبات در دستور كار خود قرار داده و با تعامل و همكاري تمامي دستگاه هاي ذي نفع در آينده نزديك اين مجموعه گردآوري خواهد شد .

عباس نژاد در بخش ديگري از صحبت هاي خود با اشاره به احياي بايگاني هاي راكد كه يكي از وظايف ذاتي سازمان اسناد و كتابخانه ملي است گفت: به سازمان ورزش و جوانان پيشنهاد داديم كه بايگاني راكد خود را در اختيار ما قرار دهند تا ما با احياي اين بايگاني راكد كه با حضور كارشناسان متخصص خود، آن را انجام خواهيم داد، بتوانيم به اطلاعات مفيدي از ورزشكاران قديمي گيلان دست پيدا كنيم.

وي افزود: يكي از خواسته هاي ديگري كه از سازمان ورزش و جوانان داريم، تشكيل كارگروهي خبره به جهت راه اندازي آرشيوي مدون و جمع آوري فهرست اسامي مديران سازمان و روساي هيات هاي ورزشي استان واستخراج جرايد ورزشي قديمي استان است.

عباس نژاد در پايان ابراز اميدواري كه كرد كه با يك تعامل خوب بين دوسازمان اين كار بزرگ انجام خواهد شد و بدين وسيله گوشه اي از زحمات اي قهرمانان  بصورت ميراثي مكتوب در تاريخ كشور عزيزمان ايران جاودانه خواهد ماند .
لازم به ذكر است كه اين تفاهم نامه در هفت بند به امضاي طرفين رسيد.