تاریخ شفاهی ارامنه گیلان تدوین می شود


تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۹/۸ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۵:۱:۱۲
تاریخ شفاهی ارامنه گیلان تدوین می شود

تاريخ شفاهي ارامنه گيلان تدوين مي شود

رشت - بر اساس تفاهمنامه امضا شده بين مركز اسناد و كتابخانه ملي گيلان و دانشكده دولتي ايران شناسي ارمنستان، تاريخ شفاهي مهاجران گيلاني و ارامنه تدوين مي شود.

 

به گزارش عصر روز سه شنبه روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان، اين تفاهمنامه كه به امضاي حسين عباس نژاد كارسيداني مدير سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان و رييس دانشكده ايران شناسي ايروان رسيده؛ به منظور ايجاد زمينه مناسب براي مبادله اطلاعات تاريخي و اسناد قديمي موجود در آرشيو مراكز اسنادي ارمنستان با مركز گيلان است.

اعزام نيروهاي متخصص و پژوهشگران فعال طرفين در حوزه اسناد، اعزام دانشجو در رشته هاي تاريخ، جغرافيا و مرتبط با شناخت گيلان براي شركت در محافل پژوهشي و مطالعاتي و برگزاري همايش ها و نشست هاي تخصصي با محوريت تاريخ ارامنه گيلان از بندهاي اين تفاهم نامه است.

همچنين بر اساس اين تفاهمنامه؛ طرف ارمنستاني متعهد شد فهرست كامل اسناد قديمي، نسخ خطي، چاپي و سنگي فارسي در حوزه تاريخ و جغرافياي گيلان كه در كشور ارمنستان موجود است را در اختيار مركز اسناد و كتابخانه ملي گيلان قرار دهد.

مركز اسناد و كتابخانه ملي گيلان نيز قرار است فهرست كاملي از آثار مكتوب و مقالات مختلف فارسي مربوط به هويت و پيشينه ارمنستان و اسناد قديمي مربوط به ارامنه موجود در گيلان را در اختيار طرف ارمنستاني قرار دهد.

همچنين تدوين مجموعه مصور از مقبره مشاهير و چهره هاي مهاجر ايراني در ارمنستان از ديگر مفاد اين تفاهمنامه است.

نمايندگي سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان تيرماه گذشته با حضور اسحاق صلاحي مشاور رييس جمهوري و رييس سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران، نمايندگان مجلس ، فرهيختگان و جمعي از پژوهشگران استان به طور رسمي آغاز به كار كرد.