اهداء قرآن ارزشمند منصوب به دوران قاجار به سازمان اسناد وکتابخانه ملی گیلان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۰/۴ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۵:۱:۵
اهداء قرآن ارزشمند منصوب به دوران قاجار به سازمان اسناد وکتابخانه ملی گیلان
در ادامه اجراي طرح جمع آوري و احياء نسخ خطي و اسناد ملي در گيلان يك جلد قرآن ارزشمند متعلق به اواخر دوره قاجاريه از سوي سركار عليه خانم مريم سادات طبائي به سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان گيلان اهداء شد. اين قرآن چاپ سنگي بوده و متعلق به شخصي بنام ملاحسين كوكبي از مكتب داران قديمي فومن و از موسسين مدرسه در فومن ميباشدو بصورت موروثي در خانواده كوكبي معلم فومني نگهداري شده و بخاطر آسيب هاي فراوان كه در گذر زمان به آن وارد آمده هم اكنون در شرايط خاصي نگهداري مي شود .
اينها بخشي از صبحت هاي حسين عباس نژاد مدير سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان بود، وي در ادامه صحبت هاي خود گفت: بعد حضور اينجانب در برنامه زنده راديويي دريچه بسياري از هم استاني هاي عزيز گيلاني بوسيله تماس تلفني با سازمان همكاري خود را جهت اهدا اسناد و نسخه خطي كه در منازل نگهداري مي كنند اعلام نمودند. وي با ابراز خرسندي از اين اقدام شايسته در راستاي حفظ و نگهداري اسناد و نسخ خطي گيلان افزود: متاسفانه طي سالهاي گذشته اين كار بصورت غير اصولي و پراكنده نزد اشخاص غير كارشناس صورت مي گرفت و اينك توفيق راه اندازي سازمان اسناد ملي در گيلان با هدف نگهداري و ارائه اطلاعات به پژوهشگران صورت گرفته است .
وي در خاتمه به آن دسته از اشخاصي كه چنين نسخ خطي ارزشمندي را در اختيار دارند پيشنهاد داد كه براي ترميم ، حفظ و نگهداري اصولي نسخ خطي خود كه در زمره ميراث كهن اين مرز و بوم مي باشد و در حال از بين رفتن است با اين سازمان همكاري كنند.