اظهار تاسف مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان برای از دست دادن اسناد بسیار با ارزش در حادثه حریق

تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۲/۶ - ۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۷/۷/۱۵ - ۱۵:۱:۰
اظهار تاسف مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی گیلان برای از دست دادن اسناد بسیار با ارزش در حادثه حریق
به گزارش روابط عمومي سازمان اسناد و كتابخانه ملي استان گيلان:
روز شنبه 5/12/91 حسين عباس نژاد كارسيداني مدير سازمان اسناد وكتابخانه ملي استان گيلان ضمن ابراز تأسف از حادثه حريق روز جمعه منزل استاد جعفرخمامي زاده حامل خبر ناگوار از بين رفتن تعداد زيادي از اسناد ملي مربوط به ادوار مختلف تاريخ گيلان در اين حادثه شد.
عباس نژاد تصريح كرد بناي سازمان اسناد و كتابخانه ملي ايران بر پايه ي حفاظت و نگهداري از اسناد ملي كه نشانگرهويت ملي و بومي اقوام مختلف ايران است پي ريزي شده تا اين اسناد با ارزش بجاي نگهداري نادرست و غير اصولي در منازل شخصي در اين سازمان و با روشهاي مدرن و پيشرفته توسط كارشناسان متخصص حفظ و نگهداري شوند .
وي گفت : من بارها و بارها از تريبونهاي گوناگون و در مصاحبه هاي مكرر از گيلانيان عزيز و فرهنگ دوست استدعا كردم تا به سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان اعتماد نموده و اسناد و نسخ خطي كه در منازل خود نگهداري ميكنند را اگر قصد ندارند بصورت دائم در اختيار ما قرار دهند حتي الامكان بصورت اماني به سازمان اسناد و كتابخانه ملي آورده تا از آنها تصوير برداري شده و  در آرشيو ملي گيلان ذخيره شود و بدينوسيله براي هميشه بقاي آنها تثبيت گردد و نسلهاي آينده نيز بتوانند از اين گنج سرشار فرهنگي استفاده نمايند.
وي افزود: خوشحاليم از اينكه جناب استاد در اين حادثه در منزل تشريف نداشتند و خوشبختانه خسارت جاني بر ايشان وارد نشده ومتأسفيم از اين باب كه كتابخانه نفيس ايشان به همراه تعداد زيادي از اسناد ارزشمند در آتش سوخت .
مدير سازمان اسناد و كتابخانه ملي گيلان در خاتمه گفت : اميدوارم اين حادثه تلخ زنگ هشداري باشد براي آن كسانيكه نماد هويت يك قوم را در اختيار خود دارند و به اميد روزيكه  با كمك تمامي گيلانيان آرشيو ملي گيلان به گنجينه سرشار از اسناد با ارزش اين خطه ادب پرور و ولايتمدار از ايران اسلامي تبديل گردد.